Zamknij

Młodzież LO Nr II gościła w swoich domach przyjaciół z Turcji, Rumunii, Chorwacji, Portugalii i Grecji

09:12, 08.11.2022 Aktualizacja: 20:43, 08.11.2022
Skomentuj

W dniach 16-21 października 2022 r. uczniowie klas trzecich i czwartych Liceum Ogólnokształcącego nr II w Kępnie gościli w swoich domach partnerów projektowych. Było to nie lada wyzwanie zarówno dla nauczycieli koordynujących ten projekt, ale także dla rodzin przyjmujących uczniów z zagranicy.

Pobyt w Kępnie to czwarta mobilność w ramach projektu zatytułowanego "Nasze dziedzictwo kulturowe i młodzież" realizowanego w ramach programu Erasmus +. Gościliśmy 21 uczniów i 11 opiekunów z Turcji, Rumunii, Chorwacji, Portugalii i Grecji.

Celem wizyty było przedstawienie zrealizowanych dotychczas zadań oraz praca w grupach międzynarodowych podczas warsztatów dotyczących tematyki projektu. Uczniowie pracowali w 2 grupach na zajęciach dotyczących dziedzictwa kulturowego. Podczas warsztatów uczniowie nauczyli się tańczyć Krakowiaka, rysowali węglem znane zabytki danego państwa, wykonywali herby miast partnerskich metodą dowolną oraz gotowali tradycyjne potrawy narodowe. Zajęcia te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i sprawiły młodzieży wiele radości i satysfakcji. Przeprowadzali również wywiady z mieszkańcami Kępna na temat znajomości zabytków dziedzictwa kulturowego krajów partnerskich.

W poniedziałek rano rozpoczęliśmy naszą wizytę od spotkania z panią dyrektor Bogumiła Drobiną, która bardzo serdecznie nas przywitała i opowiedziała o szkole. Po spotkaniu udaliśmy się Starostwa Powiatowego na spotkanie ze Starostą Robertem Kieruzalem, Wice- starościną Alicją Śniegocką, Skarbnikiem Powiatu Marcinem Trojakiem oraz Sekretarzem Powiatu Magdaleną Osadą, na którym Pan Starosta podał nam informacje na temat powiatu kępińskiego, My natomiast zapoznaliśmy przedstawicieli Starostwa z działaniami projektowymi zaplanowanymi na naszą mobilność. Po południu udaliśmy się na wycieczkę do Wrocławia. Pokazaliśmy naszym gościom Ostrów Tumski, Stare Miasto, Uniwersytet Wrocławski, a także podziwiali panoramę Wrocławia z wieży Kościoła Św. Elżbiety. Miasto urzekło naszych towarzyszy pod względem architektonicznym, a także kolorów Polskiej Złotej Jesieni. 

Wtorek i czwartek były przeznaczone na zajęcia w grupach projektowych.

Jednym z głównych punków naszej mobilności było spotkanie z Wicestarościną Powiatu Kępińskiego - Alicją Śniegocką, Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Sportu - Andrzejem Jóźwikiem, dyrekcją szkoły, rodzicami uczestników projektu. Był to wieczór, który dał nam wiele satysfakcji i radości z wykonanej pracy, a słowa otuchy od rodziców utwierdziły nas w przekonaniu, że nasza praca została w pełni doceniona. Uczestnicy projektu zaprezentowali swoje zdolności aktorskie, muzyczne i taneczne. Grupa polska przedstawiła bajkę Aleksandra Fredry - „Paweł i Gaweł”, grupa turecka i grecka zaprezentowały się w repertuarze muzycznym, grypa chorwacka pokazała swoje umiejętności gry na instrumentach muzycznych, a grupa rumuńska zaprezentowała swoje umiejętności taneczne.  Podczas spotkania mieliśmy również możliwość wysłuchania utworów klasycznych zagranych na pianinie w wykonaniu uczennicy naszej szkoły Wiktorii Staszewskiej i nauczyciela ze szkoły greckiej Pawlosa Tomzasa.

W środę zabraliśmy naszych gości na wycieczkę do Oświęcimia i Krakowa. Pobyt na terenie obozu dostarczył wiele emocji i łez. Nasi goście byli bardzo poruszeni i na długo zapamiętają tę wizytę. Stolica Małopolski również wywarła na naszych partnerach pozytywne wrażenia. Byli oni zachwyceni zabytkami, a także krakowską architekturą. 

W piątek nadszedł czas na podsumowanie, na którym mogliśmy zobaczyć pracę i zaangażowanie uczniów. Na zakończenie pani dyrektor wyraziła swoje zadowolenie z zaangażowania młodzieży w pracę nad projektem i życzyła nam dalszej owocnej współpracy.

W piątek wieczorem spotkaliśmy się na wspólnej kolacji w restauracji "Kamiński a Zdrowi", na której nasi goście mogli skosztować typowej kuchni polskiej.

W sobotę rano nadszedł czas pożegnań. To był najgorszy moment naszej mobilności. Nikt nie miał ochoty na pożegnania. Nikt nie dopuszczał myśli, że to już koniec. Łzy same cisnęły się nam do oczu, bo tydzień, który spędziliśmy wspólnie zaowocował w przyjaźnie, nowe doświadczenia. Utwierdził nas także w przekonaniu, że pomimo natłoku pracy, warto zaangażować sie w taki projektu, gdyż przysporzył satysfakcji nie tylko nam - koordynatorom, ale także młodzieży.

                                                                                                                                                                                               Koordynator projektu Ewa Kowalczyk-Mikołowska

fot. LO Nr II

 

 

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu pulstygodnia.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%