Zamknij

KUŹNICA GRABOWSKA: Dzisiaj podjęli próbę wydobycia szczątków rakiety V-2

15:36, 13.11.2021 . Aktualizacja: 20:10, 27.10.2022
Skomentuj

Dzisiaj (13 listopada) w lasach na terenie Kuźnicy Grabowskiej od wczesnych godzin rannych realizowany jest projekt podjęcia szczątków rakiety V-2.

Ważąca kilkanaście ton rakieta wystrzelona została przez Niemców w czasie II wojny światowej z poligonu w Wierzchucinie prawdopodobnie 31 grudnia 1944 r. o godz. 13.44. Odległość, jaką przebyła to 225,5 km (jednostka 9.SS, część 500 SS Werfer Abt.).

Projekt podjęcia szczątków V-2 to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Wrocławska Grupa Poszukiwawcza (które od kilkunastu miesięcy poszukuje też w tym rejonie artefaktów z czasów Powstania Styczniowego, jak również i tych związanych z przedwojenną historią rodziny Oxnerów - właścicieli dworku w Kuźnicy Grabowskiej)  oraz stowarzyszenia Denar Kalisz.

Dzisiejszym poszukiwaniom artefaktów i próbie podjęcia szczątków V-2 towarzyszą kamery programu ,,Poszukiwacze historii'' Polsat Play. W dworku pojawiły się też tajemnicze panie w historycznych czarnych sukniach z czasów Powstania Styczniowego z Grupy Rekonstrukcyjnej ,,Gloria Victis'' z Wieruszowa.

A wszystkie dzieje się pod czujnym okiem wójta Kraszewic Konrada Kuświka, sołtysa Kuźnicy Grab. Leona Owczarka, przy nieprzecenionym wsparciu dyrektor Muzeum Elementarza Ewy Maląg.

- Jedna grupa wyruszyła do lasu na poszukiwania resztek rakiety V-2, a druga udała się na pobliskie pola w poszukiwaniu pamiątek po Powstaniu Styczniowym - wyznała dyrektor muzeum.

- Jedna grupa wyruszyła do lasu na poszukiwania resztek rakiety V-2, a druga udała się na pobliskie pola w poszukiwaniu pamiątek po Powstaniu Styczniowym - wyznała dyrektor muzeum.

To kolejna, cenna inicjatywa lokalnej społeczności, której udało się zgromadzić wokół siebie wspaniałych przyjaciół, takich jak chociażby prezes Stowarzyszenia Wrocławska Grupa Poszukiwawcza Andrzej Mikołajczyk, Andrzej Padewski i wielu innych. Podejmowana przez nich działania pokazują, jak fascynująca jest historia kuźnickiej ziemi.

Sobotnie poszukiwania zakończyły się sukcesem. Udało się wydobyć m.in. części układu paliwa, butlę, komory powietrza oraz elektryczne elementy żyroskopów.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%