Zamknij

Rodzaje rat w kredycie na samochód. Poznaj najważniejsze różnice

art. sponsorowany + 07:52, 20.12.2024 Aktualizacja: 07:52, 20.12.2024

Kredyt na samochód to szczególny rodzaj finansowania stworzony z myślą o osobach chcących pozyskać dodatkowe fundusze na zakup pojazdu. Jest odpowiedni dla każdego, kto chce rozłożyć płatność za auto na kilka lub kilkanaście mniejszych opłat. Sprawdź, jakie są rodzaje rat w kredycie samochodowym.

Kredyt na samochód — dla kogo?

Kredyt na samochód jest udzielany na zakup nowego lub używanego modelu. O ile ma się odpowiednią zdolność kredytową, pozwala rozszerzyć zakres poszukiwań o lepiej wyposażone modele pojazdów. Sprawia więc, że zakup samochodów o wartości przekraczającej zgromadzone oszczędności staje się możliwy. Ponadto umożliwia zachowanie gotówki na inne potrzeby i pomaga chronić budżet przed nadmiernym obciążeniem. Kredyt na samochód stanowi więc dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla:

  • Osób, które chcą mieć samochód na własność — jeśli nie lubisz często zmieniać auta na nowe, kredyt może okazać się „strzałem w dziesiątkę”. Dzięki takiemu finansowaniu rozłożysz spłatę na dłuższy okres, a po zakończeniu kredytowania samochód stanie się w pełni twoją własnością.
  • Osób, którym zależy na zmniejszeniu jednorazowego wydatku na pojazd — gdy nie możesz lub nie chcesz wydawać dużej sumy na samochód, rozważ kredyt. Takie rozwiązanie ochroni twój budżet przed dużymi, jednorazowymi wydatkami.
  • Osób marzących o konkretnym modelu pojazdu — jeśli twoim celem jest zakup samochodu o wartości przekraczającej twoje oszczędności, zastanów się nad skorzystaniem ze wsparcia instytucji finansowej. Upewnij się jednak, że masz odpowiednią zdolność kredytową, aby uzyskać takie finansowanie.

Jakie są rodzaje rat w kredycie na samochód?

Instytucje finansowe doskonale zdają sobie sprawę ze zmieniających się potrzeb swoich klientów, dlatego stale poszerzają ofertę pożyczek i kredytów. Proponują finansowanie zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym. Dostosowują warunki kredytowania do indywidualnych potrzeb klienta, zwiększając jego szanse na utrzymanie swobody finansowej podczas spłacania kredytu. Zapewniają też dużą elastyczność przy określaniu kwoty finansowania, wkładu własnego, a także długości umowy czy wysokości rat.

Kredyt standardowy: jednakowe raty przez cały okres kredytowania

Standardowy kredyt samochodowy bardzo przypomina klasyczny kredyt gotówkowy. Uzyskane w jego ramach fundusze trzeba co prawda przeznaczyć na konkretny cel, jednak poza tym jest przyznawany na podobnych warunkach. W przypadku osób o dobrej zdolności kredytowej nie wymaga wnoszenia wkładu własnego. Przewiduje spłacanie wartości pojazdu powiększonej o oprocentowanie w kilkunastu lub kilkudziesięciu ratach. Kończy się wniesieniem ostatniej raty i zakończeniem umowy kredytowej.

Cechy takiego kredytu to:

  • comiesięczne raty na stałym poziomie,
  • wysoki łączny koszt kredytu,
  • oprocentowanie zmienne,
  • wkład własny od 0%,
  • okres kredytowania od 12 do 96 miesięcy,
  • brak kwoty wykupu.

Kredyt z ratą balonową: niskie raty miesięczne i wyższa ostatnia rata

Kredyt z tzw. ratą balonową to szczególny rodzaj finansowania cechujący się niską opłatą wstępną, niewielkimi płatnościami miesięcznymi oraz wysoką ratą końcową. Ostatnia opłata stanowi w tym przypadku nawet połowę wartości pojazdu.

Cechy takiego kredytu:

  • wkład własny w wysokości ok. 10% wartości pojazdu,
  • stosunkowo niskie raty miesięczne,
  • okres kredytowania od 36 do 48 miesięcy,
  • ostatnia rata stanowi 20-50% wartości pojazdu w przypadku nowych aut, a 10-40% dla aut używanych.

Jego przykładem jest Kredyt niższych rat Toyota Easy z oferty Toyota Bank (RRSO 12,14%, kalkulacja dokonana na 12.12.2024 r. dla reprezentatywnego przykładu), dostępny na okres od 36 do 48 miesięcy. Do jego cech szczególnych zaliczają się: bardzo niskie raty, wkład własny od 0% oraz możliwość dopasowania sposobu finalizacji umowy do bieżących potrzeb. Co to oznacza? Po zakończeniu finansowania masz wybór: możesz spłacić auto całkowicie, płacąc ostatnią dużą ratę (zazwyczaj jest to 20-50% wartości pojazdu) lub wymienić na nowe bez angażowania środków własnych w ramach kolejnej umowy. To bardzo elastyczna forma finansowania, która umożliwia dowolne kształtowanie warunków zakończenia umowy.

Kredyt jednoratowy (50/50)

Kredyt jednoratowy to forma finansowania wyróżniająca się bardzo niskim łącznym kosztem. Wymaga jednak zgromadzenia dość dużej sumy pieniędzy. Polega na opłaceniu wartości pojazdu w ramach jednorazowej opłaty wstępnej (stanowiącej 50-70% ceny auta) oraz pojedynczej raty płatnej po 12 miesiącach. Wysokość drugiej płatności zależy od wysokości wkładu własnego. Niekiedy dopuszcza się możliwość jej spłaty poprzez refinansowanie.

Cechy takiego kredytu:

  • wkład własny na poziomie 50-70% wartości pojazdu,
  • jedna rata płatna po okresie 12 miesięcy od wniesienia wkładu własnego,
  • możliwość rozłożenia raty na mniejsze płatności,
  • stałe oprocentowanie.

Znasz już podstawowe rodzaje rat w kredytach na samochód. Pamiętaj jednak, że poszczególne oferty instytucji finansowych mogą się między sobą różnić. Przed zawarciem umowy kredytowej zawsze zapoznaj się z warunkami płatności i opłatami. Dzięki temu lepiej oszacujesz, które rozwiązanie jest dla ciebie najbardziej opłacalne.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%