Aby palnik acetylenowo-tlenowy spełnił potrzeby specyfiki Twojej pracy, musisz być świadomym tego, nad jakimi kwestiami powinieneś zastanawiać się w procesie wyboru i zakupu urządzenia. Parametrów jest wiele i niestety, ale ciężko jest wskazać te najważniejsze czy najlepsze. Dlaczego? Każde zastosowanie potrzebuje innych rozwiązań. Żeby wybrać odpowiedni palnik, musisz wiedzieć, co i w jakich przypadkach jest najbardziej istotne. Sprawdź!
Palniki acetylenowe działają w oparciu o odpowiednie ciśnienie acetylenu i tlenu. Acetylen wymaga niskiego ciśnienia roboczego, zazwyczaj nieprzekraczającego 1,5 bara. Tlen, jako gaz utleniający, pracuje przy wyższym ciśnieniu, zwykle w zakresie od 2 do 5 barów.
Dokładne wartości ciśnienia zależą od rodzaju palnika i przeznaczenia pracy. Ważne jest używanie reduktorów gazowych, które umożliwiają bardzo dokładną regulację tych parametrów.
Moc palnika zależy od ilości spalanego gazu i mieszanki gazowej. Wyrażana jest w kilowatach (kW) lub jako przepływ gazu w litrach na godzinę. Wybór odpowiedniej mocy zależy od grubości obrabianego materiału. Do spawania cienkich elementów wystarczą palniki z niższymi wartościami parametrów. W przypadku cięcia grubej stali konieczny jest model o wysokiej mocy.
Dysze stosowane w palnikach różnią się pod względem rozmiaru i przepustowości. W palnikach spawalniczych stosuje się takie elementy, które pozwalają na możliwie dokładne dozowanie gazu, a tym samym uzyskanie stabilnego płomienia. W modelach tnących dysze mają specjalne otwory do wprowadzania tlenu pod wysokim ciśnieniem.
Każdy palnik acetylenowy ma określoną wartość przepływu gazu, wyrażaną w litrach na minutę (l/min). Parametr pozwala ocenić wydajność pracy urządzenia. Niska wartość przepływu sprawdzi się przy drobnych pracach spawalniczych, które wymagają precyzji. Większy przepływ jest potrzebny do cięcia metali o większej grubości.
Acetylen w połączeniu z tlenem generuje bardzo wysoką temperaturę płomienia. Maksymalna wartość może wynosić około 3100°C. Dzięki temu palniki acetylenowe umożliwiają cięcie i spawanie większości metali — m.in. miedzi, aluminium, mosiądzu, brązu, stali, żeliwa oraz innych metali i stopów. Warto zwrócić uwagę na stabilność płomienia, która zależy od jakości mieszania gazów w komorze palnika.
Nowoczesne palniki acetylenowe są wyposażone w zawory zwrotne i zabezpieczenia przed cofnięciem się płomienia. Zawory zwrotne chronią przed mieszaniem gazów w wężach, które mogłyby spowodować wybuch. Systemy przeciwwypływowe zapobiegają cofaniu się płomienia do butli gazowych i zwiększają bezpieczeństwo pracy.
Niezależnie od tego, jakie masz oczekiwania, jedno jest pewne — jeśli wybierzesz i zamówisz sprzęt w sprawdzonym sklepie, zyskujesz pewność zakupu i gwarancję jakościowego wykonania urządzenia.
Sprawdź ofertę sklep Perun. Znajdź palnik, który posłuży Ci latami!