Zamknij

Dozowanie płynów w przemyśle. Jak usprawniać ten proces?

art. sponsorowany + 14:41, 07.01.2025 Aktualizacja: 14:41, 07.01.2025

W dozowaniu płynów liczy się precyzja, dzięki której można zachować ciągłość procesów produkcyjnych, a jednocześnie zredukować straty. Najważniejszym elementem jest dobór sposobu dozowania, adekwatny do rodzaju urządzeń czy stosowanych płynów.

Zalety dobrego systemu dozowania płynów

Wybór odpowiedniego systemu dozowania płynów usprawnia procesy produkcyjne, a w sytuacji, gdy nie jest to możliwe, pozwala zachować ich ciągłość. Z punktu widzenia przedsiębiorców ważne są również takie aspekty, jak:

  • redukcja strat,

  • eliminacja poprawek,

  • redukcja zużycia surowców.

Płyny w proporcjonalnych dawkach zabezpieczają maszyny i urządzenia przed degradacją. Te, które bezpośrednio biorą udział w produkcji wyrobów, wpływają na ich jakość. Niemniej jednak, aby osiągnąć pożądane cele, konieczny jest dobór systemu dozowania, który będzie adekwatny do rodzaju stosowanych płynów. Materiały, z których wykonane są poszczególne elementy, nie mogą wchodzić w reakcję z płynami, co mogłoby negatywnie wpłynąć na ich właściwości. W przemyśle istotną rolę odgrywają zarówno podsystemy, jak i centralny system dozowania.

Jak dozować płyny w przemyśle?

Procesy produkcyjne mają odmienną specyfikę, w zależności od rodzaju wyrobów czy użytkowanych w firmach maszyn. Coraz częściej zastosowanie znajduje mobilny system dozowania emulsji, który można przetransportować, a następnie zamontować w dowolnym miejscu. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w przypadku rozbudowanych zakładów, a także w firmach, które posiadają kilka fabryk położonych w niewielkiej odległości. Jedynym mankamentem jest konieczność montażu każdorazowo po zmianie lokalizacji, ale z tym zadaniem bez problemu poradzi sobie doświadczony inżynier. Alternatywnym rozwiązaniem jest centralny system dozowania emulsji, który można dobrać adekwatnie do rodzaju płynu.

Kiedy warto usprawnić proces dozowania płynów?

Zaprojektowanie efektywnego systemu dozowania płynów przynosi wiele korzyści, jednak rozwiązanie to warto rozważyć zwłaszcza w przypadku:

  • dużych strat emulsji,

  • przestarzałego, nieefektywnego systemu,

  • konieczności częstego korygowania ilości płynu,

  • wysokich kosztów użytkowania obecnego systemu.

Obecnie mamy do dyspozycji nowoczesne urządzenia, dzięki którym dozowanie płynów jest ekonomiczne i znacznie łatwiejsze. Innowacyjne rozwiązania sprawdzają się nie tylko w firmach produkcyjnych, ale również w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, elektronicznym czy mechatronicznym. Korzystając z pomocy ekspertów, usprawnienie tego procesu nie będzie dużym wyzwaniem.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%