Zamknij

Wielkanoc w Holandii

07:13, 21.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:14, 21.03.2024
freepik.com freepik.com

Holenderskie tradycje wielkanocne znacząco różnią się od zwyczajów praktykowanych w naszym kraju. Obejmują one przede wszystkim dekorowanie mieszkań, kilka świątecznych przysmaków i więcej czasu spędzanego w gronie najbliższych. Święta w większości domów nie mają zbytnio religijnego charakteru, szerzej obchodzone są bardziej jako powitanie nadchodzącej wiosny.

Co robią Holendrzy w święta? Kiedy są dni wolne od pracy w Holandii?

W Święta Wielkanocne Holendrzy najczęściej odpoczywają i spędzają czas z rodziną oraz z przyjaciółmi. Jeśli zastanawiasz się, czy w Wielkanoc otwarte są sklepy w Holandii, wiedz, że pierwszy i drugi dzień świąt, czyli Goede Vrijdag oraz Paasdag, są dla Holendrów wolne od pracy. Przeważająca większość sklepów jest wtedy zamknięta. Musisz wiedzieć też, że w Wielki Piątek poza zamkniętymi urzędami, szkołami i uniwersytetami, wszystkie sklepy i punkty handlowe są czynne.

Wielkanoc w Holandii - tradycje i potrawy

Holendrzy lubią dekorować swoje domy nie tylko w Boże Narodzenie, ale też przy okazji Świąt Wielkanocnych. Wybierając się wtedy na spacer po okolicy, można dostrzec kolorowe wstążki na drzewach, gałązki wierzby z baziami, stroiki z tulipanów, żonkili i hiacyntów, zajączki, baranki czy drewniane jajka ustawione w ogrodach.

Jak Holendrzy świętują Wielkanoc i co wtedy jedzą? Jedną z najbardziej popularnych holenderskich tradycji wielkanocnych jest brunch, czyli świąteczny posiłek jedzony z najbliższymi w porze okołopołudniowej. Składają się na niego różne słodkie i słone potrawy, jak sery, wędliny, sałatki, pasztety i ciasteczka, ale podstawę stanowi zazwyczaj paasbrood lub paasstol - słodki drożdżowy chleb z dodatkiem marcepanu i bakalii, głównie migdałów oraz rodzynek. Na stole nie może zabraknąć oczywiście jajek i czekoladowych jaj wielkanocnych. Często zdarza się też, że zamiast przygotowywać uroczyste śniadanie, mieszkańcy kraju tulipanów wolą wybrać się wspólnie z najbliższymi do restauracji. W Holandii, podobnie jak w wielu innych krajach praktykowanym zwyczajem jest własnoręczne malowanie i ozdabianie jajek. Takich pochowanych pisanek lub czekoladowych jaj najmłodsi mają szukać później w ogrodzie, co określa się tutaj jako paaseieren zoeken. Według tradycji, jajka przynosi Paashaas, czyli zając wielkanocny.

Wieczorem natomiast Holendrzy urządzają wspólne grillowanie. Na „Gourmetten” przyrządza się zazwyczaj mięso z warzywami. Oprócz tego wieczór w Wielkanocną Niedzielę jest czasem, kiedy na rynkach i centralnych miejscach holenderskich miast rozpala się duże ogniska. Paasvuren, czyli ognie wielkanocne to długa i najważniejsza tradycja związana z tym świętami, choć praktykowana już przede wszystkim na wschodzie kraju. Jako opał do ognisk służą stare choinki bożonarodzeniowe, co ma symbolizować ostateczne pożegnanie z zimą i początek wiosny. Tradycja ta wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich i jest znana nie tylko w granicach dzisiejszych Niderlandów. Mieszkańcy holenderskich miast lubią przy tej okazji rywalizować ze sobą o to, kto rozpali najwyższe i najpiękniejsze ognisko.

W wielkanocny poniedziałek dla Holendrów jest już praktycznie po świętach. Najczęściej przeznaczają ten czas na odpoczynek czy rozrywkę. 

Wielkanoc w Niderlandach - ciekawostki

Wielkanoc w Holandii jest czasem kiedy konsumuje się jajek… tyle, że z czekolady. Podobno każdego roku Holendrzy zjadają około 35 milionów ton tych słodkości. Kraj ten uwielbia także różnego rodzaju świąteczne i wiosenne dekoracje. W tym czasie półki sklepowe uginają się od kolorowych pisanek, zajączków i świątecznych stroików pełnych wiosennych kwiatów.

Przy okazji warto wiedzieć, że holenderscy ogrodnicy już od kilkudziesięciu lat co roku przy okazji Wielkanocy dostarczają do Watykanu tysiące tulipanów, którymi dekorowany jest Plac św. Piotra. Tradycją są też słowa podziękowania od aktualnego papieża za ten dar słowami: „Bedankt voor de bloemen”.

Wśród ludzi posiadających dzieci w wieku szkolnym obecna jest także tradycja przygotowywania wielkanocnych paczek śniadaniowych dla innego ucznia z klasy ich dziecka. Często wtedy smakołyki i składniki do przygotowania smacznego śniadania pakuje się do tradycyjnego drewnianego chodaka lub własnoręcznie ozdobionego pudełka po butach i wręcza koledze lub koleżance w ostatni dzień szkoły przed świętami.

Jeżeli od dłuższego czasu planujesz odwiedzić Holandię, wiosna może być ku temu momentem idealnym. Możesz tam pojechać bezpośrednio autokarem z Polski. Przewozy do Holandii (https://www.sindbad.pl/pl/country/holandia) bezpośrednio z Twojej miejscowości znajdziesz na stronie Sindbada. 

Planując wyjazd się do Niderlandów w okolicy Wielkanocy, będziesz mieć okazję nie tylko zaobserwować z bliska niektóre zwyczaje i świąteczne dekoracje, ale też wybrać się na wiosenny targ nowalijek czy do słynnego Parku Keukenhof, zwanego największym ogrodem kwiatowym na świecie. Ten położony między Amsterdamem a Hagą park o powierzchni 32 hektarów otwarty jest jedynie od końca marca do końca maja. Wtedy to wypełnia się niespotykaną serią barw różnych kwitnących kwiatów cebulowych - tulipanów, żonkili czy hiacyntów.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%