Zamknij

W mikstackim Betlejem wielkie poruszenie

11:22, 26.12.2023 Aktualizacja: 15:06, 28.12.2023
Skomentuj

W mikstackiej szopce betlejemskiej, na tle panoramy miasta, spotkać można m.in. pastuszków grzejących się przy ognisku, zająca, borsuk czy srokę. I św. Rocha. Są też w mikstackim Betlejem żywe zwierzęta. Są w koszyczku serduszka wykonane przez dzieci z zapisanymi dobrymi uczynkami.

W tym roku mija 800 lat od przygotowania pierwszej szopki przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech. Zwyczaj ich przygotowywania z czasem przyjął się i dziś trudno bez nich wyobrazić sobie okres Bożego Narodzenia. Są bardzo różne, mają bogatą wymowę i przybliżają nam wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Są różne: małe i duże, wykonane z papieru czy innych materiałów przez dzieci, są też i gipsowe, drewniane. Te, które stoją w naszych domach, czasami są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są w naszych świątyniach.  Wystrój tych, często nawiązuje do obchodzonych rocznic, ważnych wydarzeń historycznych, albo do współczesnych spraw ważnych dla parafii, Kościoła, społeczności lokalnych czy wreszcie całego świata.

Jest i w mikstackiej farze Betlejem, które składa się z dwóch części. Na pierwszą składa się szopa, którą  obudowany został ołtarz. Tu na sianie otoczone troskliwym spojrzeniem Maryi i Józefa leży  Dzieciątko Jezusa. Zostało uroczyście wniesione i złożone w żłóbku podczas pasterki przez ks. proboszcza. Przed laty zostało przywiezione z Ziemi Świętej. Znalazła się w stajence miejsce dla św. Rocha, patrona miasta. Nad szopą  świeci gwiazda betlejemska, ta która kiedyś przyprowadziła pastuszków i mędrców do narodzonego Zbawiciela. Są w koszyczku serduszka wykonane przez dzieci z zapisanymi dobrymi uczynkami. Tło dla szopki stanowi panorama miasta. Niedaleko szopki usytuowane zostało ognisko, przy którym grzeją się pastuszkowie strzegący owiec. To oni jako pierwsi udali się do Betlejem, by oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. W aranżacji wystroju żłóbka wykorzystane zostały dermoplasty zwierząt leśnych, z których większość została wypożyczona z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Zobaczyć tu możemy m.in. zająca, borsuk, srokę, kunę, wiewiórkę, gęś, jeża i inne ptaki i zwierzęta. Drugą część stanowi lasek utworzony z choinek, w którym ustawione zostały kolejne dermoplasty zwierząt leśnych. Są tu sarny, jelenie, daniele, lis. W głębi lasu stoi figura św. Rocha. Są też w mikstackim Betlejem żywe zwierzęta. To przy nich chętnie zatrzymują się dzieci.

Czas Bożego Narodzenia w sposób szczególny uświadamia nam wielką miłość Boga do człowieka, tak wielką, że stał się jednym z nas. Nawiedzajmy kościoły, zatrzymujmy się na chwilę modlitwy i refleksji przy przygotowanych w nich żłóbkach. Niosą one w sobie bogate przesłanie… Podnieś rękę Boże Dziecię i błogosław… wszystkim.

M.S.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu pulstygodnia.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%