Zamknij

Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego w sprawie sytuacji szpitali

10.47, 18.11.2022 . Aktualizacja: 23.34, 23.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Stanowisko Konwentu Powiatów w sprawie sytuacji szpitali

- Szpitale nie mogą funkcjonować w systemie ciągłych targów o każdą złotówkę przeznaczaną na opiekę zdrowotną. Ich nadrzędną rolą jest ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. To Państwo winno gwarantować odpowiednie warunki finansowe i prawne – napisał w przyjętym stanowisku Konwent Powiatów Województwa Wielkopolskiego.

Sytuacja szpitali powiatowych była tematem, dla którego przewodniczący Lech Janicki zwołał posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego.

Wielkopolscy starostowie oraz dyrektorzy szpitali i prezesi spółek szpitalnych 16 listopada zjechali do Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej. Dyskusje toczyły się z udziałem prezesa Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemara Malinowskiego, prezesa Zarządu Wielkopolskiego Związku Szpitali Remigiusza Pawelczaka, wiceprezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich Jana Grabkowskiego oraz dyrektor Wydziału Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Liwii Polcyn-Nowak.

 

WSTĘPNE STANOWISKO

KONWENTU POWIATÓW WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

I WIELKOPOLSKIEGO ZWIĄZKU SZPITALI

PO SPOTKANIU W DNIU 16.11.2022 ROKU

 

Mając na względzie bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Wielkopolski, zwracamy się do Państwa z apelem o wsparcie bieżącej działalności szpitali.

Ustawowe podwyżki dla personelu oraz rosnące koszty spowodowane inflacją przyczyniły się do bardzo trudnej sytuacji finansowej szpitali powiatowych. Część szpitali już teraz nie dysponuje środkami na opłacenie składek ZUS dla swoich pracowników. Przed niektórymi stoi widmo niewypłacenia wynagrodzeń w najbliższych miesiącach. Brakuje pieniędzy dla kontrahentów za dostawy czy usługi. Część samorządów powiatowych zaprzestaje dofinansowania swoich podmiotów. Dane o prognozowanym na koniec roku 2022 wyniku finansowym wielkopolskich szpitali powiatowych wskazują, że strata w szpitalach, które prognozują ujemny wynik finansowy wyniesie średnio 5 mln zł (średnia arytmetyczna).

Sytuacja w ochronie zdrowia staje się dramatyczna. Również w skali kraju zadłużenie szpitali rośnie. Zamykane są oddziały szpitalne.

Aby system ochrony zdrowia nie uległ załamaniu, konieczna jest korekta działań z poziomu Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Szpitale nie mogą funkcjonować w systemie ciągłych targów o każdą złotówkę przeznaczaną na opiekę zdrowotną. Ich nadrzędną rolą jest ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. To Państwo winno gwarantować odpowiednie warunki finansowe i prawne.

Oczekujemy podjęcia natychmiastowych działań w zapewnieniu właściwego finansowania oraz pełnego pokrycia wzrostu i podstawowych kosztów funkcjonowania szpitali.

 

           Prezes                                                                                              Przewodniczący

Wielkopolskiego Związku Szpitali                                                                          Konwentu Powiatów

        /-/ Remigiusz Pawelczak                                                                        Województwa Wielkopolskiego

Dyrektor SP ZOZ                                                                                          /-/ Lech Janicki

w Szamotułach                                                                                       Starosta Ostrzeszowski

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%