15 listopada tuż po godzinie 16 grabowscy strażacy otrzymali informację o niepokojących objawach zdrowotnych u dwóch osób w miejscowości Dębicze. Objawy te mogły wskazywać na zatrucie tlenkiem węgla.
- Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy sprawdzili pomieszczenia budynku miernikiem wielogazowym, który nie wykazał obecności tlenku węgla – mówi st. str. Noemi Biel z KP PSP w Ostrzeszowie. Osobami poszkodowanym zajął się zespół ratownictwa medycznego.
Zatrucie czadem (tlenkiem węgla, CO) to bardzo poważne zagrożenie, szczególnie w sezonie grzewczym. Tlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonnym i niepodrażniającym gazem, co czyni go szczególnie niebezpiecznym. Najczęściej dochodzi do zatrucia w sezonie grzewczym, kiedy piece, kominki czy kuchenki gazowe pracują.
Objawy zatrucia czadem to: bóle głowy, nudności i wymioty, osłabienie, zawroty głowy oraz rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Takie symptomy mogą być mylone z grypą lub innymi dolegliwościami.
- Dlatego bardzo ważnym elementem wyposażenia naszych mieszkań jest czujka czadu. Jest to jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń. Urządzenia te monitorują stężenie czadu w powietrzu i w razie zagrożenia uruchamiają alarm – mówi st. str. Noemi Biel. - Dodatkowo regularne przeglądy instalacji i edukacja domowników mogą uratować życie. Nie bagatelizuj pierwszych objawów zatrucia i reaguj natychmiast!
fot. OSP Grabów
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz