Zamknij

Dzięki wsparciu lokalnych darczyńców ruszył remont grabowskiej Harcówki

10:25, 27.01.2023 . Aktualizacja: 13:28, 05.02.2023
Skomentuj

Najpierw wyremontowali pokrycie dachowe, a teraz zaczęli modernizować wnętrze nadszarpniętej ,,zębem czasu’’ grabowskiej Harcówki. Stało się to możliwe dzięki determinacji kadry instruktorskiej, zaangażowaniu harcerzy i ich rodziców, jak i wparciu lokalnych przedsiębiorców. – Musimy to zrobić dobrze, na lata – mówi druhna Halina Nowak. 

Dh pwd. Halina Nowak pracę w harcerstwie rozpoczęła w 2011 roku, kiedy istniał jeszcze Hufiec Ziemi Ostrzeszowskiej, który powstał w 2005 r. po połączeniu grabowskiego i ostrzeszowskiego hufca. Wtedy też reaktywowana była w Grabowie drużyna harcerska. Zawirowania organizacyjne sprawiły jednak, że dziś (od 2021 r.) drużyny ostrzeszowskiego hufca należą do Hufca ZHP Kępno, a grabowska harcówka stała się Domem Harcerza hufca. 

W Grabowie funkcjonuje obecnie 15 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska oraz Gromada Zuchowa, które wspólnie z drużynami z Doruchowa tworzą od roku należący do kępińskiego hufca Doruchowsko-Grabowski Szczep ,,Silva’’, gdzie komendantem został dh pwd. Dawid Michniewski a kwatermistrzem dh pwd. Halina Nowak. - Razem pracuje się łatwiej, to połączenie sprawiło, że troszkę siły mi przybyło – wyznaje. Drużyna ma też nową drużynową (pwd. Jagoda Madej), ale dh Nowak nadal sprawuje pieczę nad grabowskim harcerstwem. 

- Postanowiłam, że trzeba też wyremontować naszą harcówkę – mówi dh Halina. Bo choć dwa lata temu hufiec naprawił pokrycie na części dachu (środki na ten cel pochodziły z dzierżawy, jaką Gmina Grabów płaci hufcowi za użytkowanie części należącego do niego gruntu), to jednak wnętrze budynku wołało o pomstę do nieba. – Z sufitu wszystko spadało, podłogi, ściany… to wszystko wymaga remontu – tłumaczy.    

Obecnie realizowany jest kolejny etap modernizacji obiektu, za wyjątkiem sali głównej, która musi jeszcze poczekać na swoją kolej. Sufity, ściany, wymiana paneli podłogowych… Aby znaleźć środki na ten cel druhna Nowak ruszyła ,,po prośbie’’ do miejscowych przedsiębiorców, wsparł ją hm. Bogdan Małecki, nestor lokalnego harcerstwa. – Musimy to zrobić dobrze, na lata – przekonuje druhna kwatermistrz. Udało się dzięki temu zgromadzić środki, które pozwoliły na rozpoczęcie w październiku remontu. Jeden z przedsiębiorców zakupił też np. panele podłogowe, inny meble kuchenne. Nie tylko wymienią podłogi, docieplą, wygipsują i pomalują ściany, wymienią parapety, ale gruntownie wyremontują m.in. kuchnię i tzw. salę kominkową. Pomagają harcerze, rodzice. A że robią to z sercem – dotychczas zebrane środki jakoś wystarczają.    

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, pierwsza część remontu powinna się zakończyć pod koniec lutego br.  Druhnie Nowak marzy się już jednak remont głównej sali i łazienki, ale tu potrzeba kolejnych środków rzędu co najmniej 20 tys. zł. – Chcielibyśmy też zainstalować w tej sali ogrzewanie, tak aby zimą można ją ogrzewać na czas zbiórek, bez konieczności ogrzewania całego budynku, co na pewno obniżyłoby koszty użytkowania – mówi druhna. – Takie jest moje marzenie – dodaje.   JUR

HISTORIA GRABOWSKIEGO HARCERSTWA

Odnieść można wrażenie, że harcerstwo na ziemi grabowskiej było ,,od zawsze’’. Z powojennej historii odnotować warto, że 15.01.1958 r. reaktywowana tu została działająca przy Szkole Podstawowej w Grabowie 15 DH im. Władysława Łokietka, której drużynowym został Mieczysław Karolewski. On też staje na czele Ośrodka Harcerskiego, do którego należały również drużyny m.in. z Bobrownik, Kuźnicy Bobrowskiej, Skarydzewa, Doruchowa, Kuźnicy Grabowskiej i Mielcuch. W 1959 r. grabowscy harcerze otrzymują sztandar. W kolejnych latach powstaje Gromada Zuchowa z drużynową Barbarą Niezgódką i 25 DH im. M. Konopnickiej (1961-1975), której drużynowymi byli: Halina Paruszewska, Mirosława Kowalczyk, Janina Korzańska, Maria Masłowska i Wanda Mielcarek. W latach 1966-1974 komendantem Ośrodka ZHP był dh Stanisław Łaski. 

We wrześniu 1975 r. powstaje Hufiec ZHP w Grabowie obejmujący także gminy Kraszewice i Czajków (w 1984 r. dołącza do nich Doruchów). Jego komendantem do 1978 r. jest Jan Kędzia, następnie Stanisław Łaski, Lech Grzelak i ponownie Jan Kędzia.  

W kwietniu 1978 władze Grabowa przekazują Komendzie Hufca w użytkowanie budynek dawnej remizy OSP, który został gruntownie wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby harcówki. Uroczyste otwarcie Domu Harcerza miało miejsce w 1985 r.

Powstają nowe drużyny, przybywa harcerzy i instruktorów. W 1988 r. harcerze z Kraszewic reprezentując Chorągiew Kaliską ZHP zajmują II miejsce w kraju w kategorii Amatorska Radiolokacja Sportowa na Centralnych Manewrach Techniczno-Obronnych ZHP w Siedlcach i V miejsce w kategorii sanitarnej na Centralnych Manewrach Techniczno-Obronnych w Załęczu Wielkim.  

W 2005 r. grabowski hufiec łączy się z Hufcem ZHP im. Szarych Szeregów w Ostrzeszowie tworząc Hufiec ZHP Ziemi Ostrzeszowskiej im. Szarych Szeregów. Jego kolejnymi komendantami są: hm. Jan Kędzia, hm. Jerzy Kowalski, phm. Mariusz Ciechanowski, pwd. Klaudia Biel i hm. Jerzy Hnatyk. 

Z końcem 2020 Hufiec Ziemi Ostrzeszowskiej zostaje rozwiązany a należące do niego drużyny włączone do Hufca Kępno, którego komendantem jest hm. Marcin Szajdak.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%