Zamknij

Zatrucie tlenkiem węgla w Kraszewicach

15:33, 26.12.2024 Aktualizacja: 21:02, 27.12.2024
Skomentuj

Do zatrucia tlenkiem węgla doszło dzisiaj (26 grudnia) po godz. 14 w jednym z domów przy ul. Słowackiego w Kraszewicach. Mieszkający w nim kobieta i mężczyzna karetkami pogotowia ratunkowego zostali przewiezieni do szpitali.

[FOTORELACJA]1819[/FOTORELACJA]

Kiedy mężczyzna znalazł leżącą w kuchni żonę, zadzwonił na 112, aby wezwać służby ratunkowe. Sam zdołał dojść do drzwi wejściowych, tam też siedzącego na prowadzących na pierwsze piętro schodach zastali go ratownicy kaliskiego pogotowia ratunkowego.

Z pomocą pospieszyli strażacy z OSP Kraszewice i JRG Ostrzeszów, którzy przewietrzyli budynek, za pomocą detektora czadu sprawdzili też obecność tlenku węgla.

Kobieta w stanie półprzytomnym została zabrana do szpitala w Kaliszu. Mężczyzna był przytomny, drugą karetką został odwieziony do szpitala w Ostrzeszowie.

STRAŻACY APELUJĄ!

Zatrucie czadem (tlenkiem węgla, CO) to bardzo poważne zagrożenie, szczególnie w sezonie grzewczym. Tlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonnym i niepodrażniającym gazem, co czyni go szczególnie niebezpiecznym. Najczęściej dochodzi do zatrucia w sezonie grzewczym, kiedy piece, kominki czy kuchenki gazowe pracują.

Objawy zatrucia czadem to bóle głowy, nudności i wymioty, osłabienie, zawroty głowy oraz rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Takie symptomy mogą być mylone z grypą lub innymi dolegliwościami.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

- lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,

- nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie,

- drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie,Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

- należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,

- jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,

- rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,

- wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia naszych mieszkań jest czujka czadu. Jest to jedno z najskuteczniejszych zabezpieczeń. Urządzenia te monitorują stężenie czadu w powietrzu i w razie zagrożenia uruchamiają alarm.

Dodatkowo regularne przeglądy instalacji i edukacja domowników mogą uratować życie. Nie bagatelizuj pierwszych objawów zatrucia i reaguj natychmiast!

 

 

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%