Zamknij

Fotowoltaika. Czy warto się na nią zdecydować?

10:08, 31.08.2023 Aktualizacja: 10:08, 31.08.2023

Wiele osób budując nowy dom zastanawia się, czy warto od razu zdecydować się na założenie fotowoltaiki. Panele fotowoltaiczne to wiele korzyści, takich jak niezależność energetyczna czy niższe ceny energii.

Działanie fotowoltaiki polega na tym, że energia elektryczna wytwarzana jest z promieniowania słońca. To obecnie najpopularniejsze źródło energii odnawialnej i metoda przyjazna dla środowiska. Energia uzyskana z fotowoltaiki nawet w polskim klimacie pozwoli na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego na energię. Korzyści z posiadania fotowoltaiki jest jednak znacznie więcej. Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Szybki zwrot z inwestycji

Choć fotowoltaika może być sporym wydatkiem, to inwestycja szybko zacznie się zwracać. Oszczędność na coraz bardziej rosnących cenach prądu sprawia, że fotowoltaika może się zwrócić już w 5-7 lat. Dodatkowo fotowoltaika to dobra lokata kapitału i długotrwały zysk w postaci niskich rachunków za prąd, a także dobry sposób, aby zainwestować i ochronić swoje pieniądze przed inflacją. Fotowoltaika może być jeszcze bardziej opłacalna, jeśli zdecydujemy się dodatkowo np. na magazyn energii czy pompę ciepła. Warto też pamiętać, że powstaje coraz więcej programów, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki np. w postaci ulgi czy dotacji. Do najpopularniejszych takich programów należą m.in. Mój Prąd 5.0 czy Czyste Powietrze. Można również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i wydatki poniesione na fotowoltaikę odliczyć od podatku. Dzięki skorzystaniu z dofinansowania inwestycja w fotowoltaikę jeszcze szybciej się zwróci. Dodatkowo fotowoltaika podniesie wartość nieruchomości.

Ochrona środowiska

Fotowoltaika to rozwiązanie bardzo ekologiczne. Odnawialne źródła energii pomagają ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. Fotowoltaika nie emituje do atmosfery żadnych gazów czy pyłów, a prąd ze słońca jest znacznie bardziej przyjazny dla środowisku niż prąd z węgla. Wykorzystanie słońca do produkcji energii elektrycznej przyczyni się więc do redukcji Co2.  Zakładając fotowoltaikę można się więc przyczynić do ochrony środowiska. Fotowoltaikę można zamontować zarówno na dachu budynku, jak i np. w ogrodzie. Potrzebny jest tylko stały dostęp do światła słonecznego. Pamiętając o bezpieczeństwie, do zakładania paneli fotowoltaicznych warto zatrudnić profesjonalną, sprawdzoną firmę np. https://abenergy.com.pl.  Daje to pewność, że fotowoltaika bedzie działać w sposób przyjazny dla środowiska, a panele będą efektywnie produkować energię. 

Niezależność energetyczna

Kolejna zaleta fotowoltaiki to niezależność energetyczna. Dzięki produkcji własnej energii można uniknąć dużych podwyżek cen prądu. Nie trzeba będzie płacić dużych kwot zakładowi energetycznemu, gdyż dzięki fotowoltaice energię pobierzemy bezpośrednio z instalacji, a powstałe nadwyżki energii będzie można sprzedać do sieci energetycznej. Korzystając z fotowoltaiki jesteśmy więc jednocześnie też twórcami energii. Założenie fotowoltaiki pozwoli na niezależność energetyczną, gdyż wyprodukowany prąd wystarczy do tego, żeby zasilić sprzęty domowe, a także ogrzać mieszkanie. Dzięki temu, że awarie instalacji fotowoltaicznej zdarzają się bardzo rzadko, instalacja nie wymaga częstego serwisowania, co pozwoli cieszyć się własnym prądem przez wiele lat.

(Artykuł promocyjny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%