Jak wyglądają bryły platońskie? Czy znając własności figur geometrycznych jesteśmy w stanie, bez użycia kleju lub taśmy, stworzyć własny wielościan foremny? Te zagadki matematyczne rozwiązali uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej im. Mariana Falskiego w Kraszewicach.
Bryły platońskie były tematem warsztatów dla siódmoklasistów organizowanych w ramach projektu MATEMATYCZNA MPOTĘGA 2023, które odbyły się 12.10.2023 r. w Szkole Podstawowej im. M. Falskiego w Kraszewicach. Całe przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Fundację mBanku w ramach Programu mPotęga. Pieczę nad wszystkim sprawowała p. Katarzyna Cegiełka – nie tylko nasza nauczycielka matematyki, ale również mentorka, która potrafi dzielić się swoimi zainteresowaniami z chętnymi do współpracy uczniami.
Z racji tego, że cały czas się uczymy nasza matematyczka przekazała nam wszelkie informacje o bryłach platońskich; dowiedzieliśmy się, jak one wyglądają, dopasowaliśmy im odpowiednie nazwy oraz wykalkulowaliśmy, że jest ich łącznie pięć, lecz nie wszystkie stworzył sam Platon. Jedną z nich odkrył uczeń wielkiego filozofa. Ta informacja zrodziła w nas nadzieję na to, że w przyszłości może i my, uczniowie, odkryjemy coś niezwykle ciekawego, być może rzecz, na którą nawet nasi nauczyciele nigdy nie będą w stanie wpaść.
Na zajęciach podzieliliśmy się na grupy, liczące po cztery – pięć osób, a naszym zadaniem było stworzenie własnych brył z origami. Trudność tkwiła w tym, że nie mogliśmy używać kleju czy taśmy, dlatego po rozdaniu materiałów do pracy zaczęliśmy główkować nad tym, jak odpowiednio formować papier. Bez znajomości własności figur geometrycznych cała nasza praca byłaby bezowocna. Ku naszej uciesze osoby w grupach wzajemnie się wspierały i łącznie powstały cztery różnokolorowe sześciany.
Cała lekcja wypadła genialnie. Nie sądziliśmy, że będziemy potrafili wykorzystać wiedzę z geometrii w praktyce. Zaskoczyliśmy nie tylko siebie, ale również naszą matematyczkę. Jesteśmy dumni ze swoich prac. To była doskonała nauka matematyki z zabawą w tle.
Uczniowie klasy VII.
(red. Katarzyna Kubacka)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz