W mikstackiej parafii obrzęd poświęcenia palm miało miejsce na wszystkich Mszach Świętych. Szczególnie uroczysty charakter miał przed Mszą Święta o godz. 10:30.
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Przypomina nam ona triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Wjazdowi temu towarzyszy głośne wołanie tłumu „Hosanna Synowi Dawidowemu” rzucanie gałązek i płaszcze pod Jego stopy. Niestety, już za kilka dni radosne wołanie „hosanna” zastąpi okrzyk „ukrzyżuj go”. Wjazd Jezusa do Jerozolimy poprzedza Jego mękę i śmierć na krzyżu.
Nazwa Niedziela Palmowa pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm, w Polsce zastępują je najczęściej gałązki wierzbowe. Niedziela ta nazywana jest także Niedzielą Męki Pańskiej, gdyż w kościołach odczytuje się jej opis. Dawniej niedziela ta była w Polsce nazywana niedzielą kwietną, gdyż obchodzona jest w okresie pojawiania się pierwszych kwiatów.
W Niedzielę Męki Pańskiej przynosimy do kościoła palmy, by je poświęcić. Palma symbolizuje ciągle odradzające się życie. W mikstackiej parafii obrzęd poświęcenia palm miało miejsce na wszystkich Mszach Świętych. Szczególnie uroczysty charakter miał przed Mszą Święta o godz. 10:30. Dzieci z palmami zgromadziły się przy grocie lourdzkiej. Tu odczytana została Ewangelia mówiąca o triumfalnym wjeździe Jezusa do Jerozolimy, następnie ks. Paweł poświecił palmy i procesjonalnie udaliśmy się do kościoła, gdzie sprawowana była Eucharystia.
Po mszy św. odbyło się krótkie spotkanie dzieci ze Szkoły Świętego Rocha, które na dziś przygotowały piękne palmy. Kultywujmy piękne tradycje, które są świadectwem naszej wiary i wierności tradycji przodków.
Jak pisze Jan Uryga: „Palma mała, czy duża, niesiona w procesji wyraża żywą wiarę chrześcijanina, który idzie za Zwycięskim Chrystusem, Królem chwały, do swej chwały wiecznej w niebie” (podana za: J. Uryga, Rok polski w życiu, tradycji i obyczajach ludu, Włocławek 2006, s.182).
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Przed nami Triduum Paschalne, na które składa się Wielki Czwartek, Piątek i Wigilia Paschalna. Przeżyjmy w duchu wiary i czuwania z Jezusem ten szczególny czas, byśmy mogli w pełni doświadczyć radości.
Ks. K. O., M.S.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz