Zamknij

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz w Kraszewicach i Ostrzeszowie

20:46, 11.05.2024 . Aktualizacja: 22:37, 12.05.2024
Skomentuj

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, była premier Ewa Kopacz odwiedziła w miniony piątek (10 maja) firmy DREWMAR i DARPAL z Kraszewic. Rozmawiała też z zarządem Zrzeszenia Producentów Palet i innych Wyrobów z Drewna, a w Ostrzeszowie spotkała się z przedsiębiorcami.

[FOTORELACJA]1572[/FOTORELACJA]

DREWMAR i DARPAL to firmy rodzinne branży drzewnej. Zawirowania na rynku sprawiły, że kilka tygodni temu w sąsiednim Czajkowie powstało Zrzeszenia Producentów Palet i innych Wyrobów z Drewna, które skupia obecnie ponad 100 należącej do tej branży firm z całego kraju.

- Jesteśmy producentem drewna konstrukcyjnego, więźb dachowych do budownictwa, mamy też certyfikaty na drewno budowlane – wyznał właściciel formy DREWMAL Zbigniew Jangas, oprowadzając premier Kopacz i towarzyszącego jej posła Jarosława Urbaniaka po zakładzie.  Drugą gałęzią, jaką zajmuje się firma jest licencjonowana produkcja palet EURO.

Ewa Kopacz interesowała się, z jakimi największymi wyzwaniami borykają się obecnie firmy z tej branży. Mówiła o tym m.in. Marta Jangas-Idzikowska, która razem z tatą i bratem Marcinem zarządza firmą. – Ubiegły rok nie był najlepszy – mówiła Marta Jangas-Idzikowska. – Mieliśmy mało zamówień - nie ukrywał Zbigniew Jangas. – Zmieniliśmy wtedy naszą strategię działania, bo jesteśmy firmą, która może zmieniać profil, tak aby utrzymać zatrudnienie.

- Brakuje pracowników na lokalnym rynku pracy, dlatego zatrudniamy obcokrajowców – tłumaczyła pani Marta. W DREWMARZE obok Polaków pracują również Ukraińcy, Gruzini, Hindusi i Nepalczycy. Wśród nich są np. informatycy, którzy świetnie się sprawdzają przy obsłudze nowoczesnych maszyn do przetwórstwa drewna. Na rynku brakuje jednak rąk do pracy.

Marta Jangas-Idzikowska skarżyła się m.in. na procedury związane z zatrudnieniem obcokrajowców, m.in. związane z uzyskaniem wizy. – Jeże chce się np. zatrudnić 50 obcokrajowców, to średnio przyjeżdża maks. 5. Tam jest losowanie kolejki i większość nie dostaje tej szansy - tłumaczyła.

Zbigniew Jangas zwracał uwagę na system sprzedaży drewna, który w poprzednich latach został zmieniony z niekorzyścią dla polskich firm. – Na szczęście toczą się teraz rozmowy na ten temat i wierzymy, że to się zmieni – mówił z nadzieją.

Kopacz zapewniała, że perspektywy są jednak dobre, bo do Polski trafią wreszcie środki z KPO. – Tak naprawdę w Unii Europejskiej 99 procent to są małe i średnie przedsiębiorstwa, które zatrudniają ponad 100 mln ludzi w całej Europie - podkreślała. – Unia Europejska te firmy będzie wspierać, chcemy wprowadzać przepisy, które będą ułatwiały tym firmom funkcjonowanie.

W firmie DARPAL na wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego czekali jej właściciele Aneta i Dariusz Graczowie. W zarządzaniu firmą wspierają ich córka Patrycja i syn Mateusz. DARPAL to jeden z większych producentów palet drewnianych na terenie kraju. Wspólnie zaprezentowali premier Kopacz, jak wygląda dzisiaj cały cykl produkcyjny palet. Mówili też o problemach, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa branży drzewnej. – Oczekujemy od europarlamentarzystów jasnych, wspierających naszą branże przepisów – nie ukrywał Dariusz Gracz.

Podczas spotkania z zarządem Zrzeszenia Producentów Palet i innych Wyrobów z Drewna, jego prezes Mariusz Sibiński mówił m.in. o tym, dlaczego postanowili zawiązać takie Stowarzyszenie. – Nasze Stowarzyszenie zostało zarejestrowane niedawno, bo w marcu br. – poinformował. – Skupia ponad 100 firm z całej Polski. Chcielibyśmy wrócić do dyrektywy unijnej, która byłą nałożona na Polskę przez wejściem do Unii Europejskiej, gdzie były określone ceny minimalne produktów, które wywoziliśmy do Unii. Poniżej ceny minimalnej odbiorca płacił cło. Mówimy tutaj o napływie towarów di Unii Europejskiej. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwe w obecnej sytuacji, w jakiej się znajdujemy w Europie, ale myślimy też, że nie jest to niemożliwe, poprzez mądry wybór europosłów.

Marta Jangas zwracała uwagę na fakt, że koszt produkcji palety w Polsce jest znacznie większy, niż cena sprzedaży. – Niestety zalewają nas rynki wschodnie. Teraz jest już troszkę lepiej, ale nadal jest to dla nas duży problem – nie ukrywała. – Jest to nic innego, jak dumping cenowy, dlatego jako Stowarzyszenie chcemy wnioskować do Unii, aby uregulować tę sprawę.

- W marcu br. w Czajkowie z inicjatywy naszego Stowarzyszenia producenci palet z Polski, Czech, Słowacji, Austrii, Ukrainy i Węgier podpisali porozumienie dotyczące podjęcia wspólnych działań przeciwko dumpingowi cenowemu i nieuczciwej konkurencji na rynku palet i innych wyrobów z drewna – przypomniała Patrycja Gracz.

W Ostrzeszowie premier Ewa Kopacz i poseł Jarosław Urbaniak spotkali się z właścicielami mikroprzedsiębiorstw i małych firm.  – Wbrew pozorom, nie przyjechałam tutaj robić kampanii – wyznała. – Przyjechałam tutaj oczywiście do mojego przyjaciela, posła Jarosława Urbaniaka, z którym znamy się wiele lat, człowieka którego bardzo cenie za jego skuteczność i pracowitość, ale też za taką lojalność w stosunkach międzyludzkich. To jest bardzo ważne. (,,,) Chciałam się po prostu z państwem – przedsiębiorcami spotkać. To wynika z moich zainteresowań. Mali i średni przedsiębiorcy zatrudniają w Europie ponad 100 mln ludzi. Oni dają miejsca pracy – powtórzyła, zwracając równocześnie uwagę na fakt, że obowiązujące dziś w UE regulacje nie do końca sprzyjają rozwojowi tych przedsiębiorstw. JUR

Zobacz FILM ↓

[WIDEO]371[/WIDEO]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

znajomyznajomy

0 0

P.Marto może gdyby pracownicy byli opłacani od tego co zarabiają i za godziwe stawki to może by ich nie brakowało!? 22:44, 13.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%