Gmina Doruchów razem z Samorządem Województwa Wielkopolskiego zorganizowała skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich konkurs kulinarny pn. „WESELE w TRADYCJI WIELKOPOLSKIEJ” nawiązujący do rozmaitych zwyczajów, wyrobów i dań związanych ze ślubem i weselem. Jego finał odbyła się w Doruchowie.
[FOTORELACJA]1513[/FOTORELACJA]
Konkurs „WESELE w TRADYCJI WIELKOPOLSKIEJ”, miał na celu przypomnienie i zaprezentowanie dawnych tradycji kulinarnych oraz zwyczajów weselnych mieszkańców wielkopolski. Ponadto konkurs popularyzuje aktywność Kół Gospodyń Wiejskich na rzecz lokalnych społeczności. Wydarzenie było zachętą młodych pokoleń do czerpania z dziedzictwa kulturowego oraz kulinarnego utrwalając tym samym w pamięci lokalne obrzędy, symbole i dania związane z radosnym momentem życia wielu ludzi jakim jest ślub.
= Inicjatywa organizowana przez Gminę Doruchów oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego to zachęta do uczestnictwa i zaprezentowania lokalnych weselnych specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich – wyznał wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. Przypomniał równocześnie, że wcześniej oklaskiwać można było w Doruchowie zespół ,,Równica’’, a w roku ubiegłym zorganizowano tu wielkie darcie pierza. - Impreza była tak udana, że pomyślałem, że warto to powtórzyć – mówił marszałek. - Tak trochę sprowokowałem, żeby ta dzisiejsza impreza się wydarzyła. Zdecydowaliśmy, że tym razem przypomnimy tradycje związane z weselem.
Wójt Urszula Kowalińska podkreślała, że chyba każdy z obecnych na sali miał kiedyś okazję być na weselu, jeżeli nie na swoim, to jako gość. - Oczywiście sam rytuał, obrzęd, pewne nawyki, przyzwyczajenia, tradycje przez wiele lat ewaluowały i dzisiejsze wesela na pewno wygląda inaczej, niż kiedyś. My dzisiaj przypomnimy, jak to dawniej bywało.
Udział w konkursie wzięło 12 Kół Gospodyń Wiejskich. Ich zadaniem było przygotowanie tradycyjnej potrawy weselnej charakterystycznej dla regionu wraz z opisem receptury. Przygotowane potrawy komisja konkursowa oceniała pod względem smaku, estetyki podania potrawy oraz tradycji i oryginalności przepisu. Były nagrody, upominki i nagrody pieniężne od 500 do 700 zł
Były też inne atrakcje, w tym prezentacje obrzędów weselnych w wykonaniu zespołów ludowych z Wielkopolski oraz widowisko muzyczno-taneczne przygotowane przez zespół Tańca Ludowego Głogowianie.
- Bardzo się cieszę, że możemy się tutaj spotkać z przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich czy zespołami folklorystycznymi – mówił poseł Andrzej Grzyb. - Myślę, że ta atmosfera doruchowskiego domu kultury sprawi, że poczujecie się tutaj państwo, jak na prawdziwym weselu.
A skoro jest wesele, to muszą też być prezenty. Poseł wręczył wójt Urszuli Kowalińskiej symboliczne kwiaty, składając równocześnie wszystkim paniom życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. - Wspólnie z Mikołajem dołączamy też coś, co można na stół postawić i wypić za zdrowie nowożeńców - poinformował. Do życzeń dla pań dołączył Mikołaj Grzyb. - Dużo zdrowia, uśmiechu, wszelkiej pomyślności - winszował.
Z weselnymi prezentami przyjechała też do Doruchowa wiceburmistrz Grabowa nad Prosną Anna Mądra. - Ja w ramach naszej dobrosąsiedzkiej współpracy – wyznała, wręczając torebkę dla pani młodej. - A w środku dla pana, co by od pierwszego dnia się nie kłócili – podsumowała.
Sołtys Doruchowa Damian Lis dziękował ,,sprawcom całego zamieszania’’: marszałkowi Krzysztofowi Grabowskiemu, wójt Urszuli Kowalińskiej i dyrektor GOK Agnieszce Subzda za zorganizowanie tej imprezy, która niewątpliwie promuje Doruchów w regionie. RED
WYNIKI KONKURSU
I m. - KGW Kaliszkowice Ołobockie
II m. - KGW Torzeniec (weselny tort)
III m. ex aequo
- KGW Przytocznica (rolada wołowa)
- Niedźwiedź (kaczka)
[WIDEO]362[/WIDEO]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz