16 września w Mikstacie odbyło się spotkanie u św. Rocha, czyli w Diecezjalnym Sanktuarium na Cmentarnym Wzgórzu. Spotkanie wpisało się w obchodzone po raz 31 Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku obchodzone były one pod hasłem: Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń.
[FOTORELACJA]1284[/FOTORELACJA]
Już po raz 31, drugi i trzeci weekend września upływał w naszym kraju pod znakiem wielu wydarzeń, imprez, festynów, wykładów i spotkań promujących materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Wydarzenia te związane były z obchodzonymi Europejskimi Dniami Dziedzictwa. W ramach tych dni 16 września w Mikstacie odbyło się spotkanie u św. Rocha, czyli w Diecezjalnym Sanktuarium na Cmentarnym Wzgórzu. Spotkanie wpisało się w obchodzone po raz 31 Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku obchodzone były one pod hasłem: Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń. Nawiązywało ono do jubileuszu 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na tej liście od 2015 roku znajdują się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Uroczystości te są doskonałym przykładem żywej tradycji kultywowanej przez pokolenia.
Spotkanie było okazją do zapoznania się z historią kościoła na Cmentarnym Wzgórzu. Opowiedział o niej kustosz miejsca ks. kan. Krzysztof Ordziniak. W sanktuarium znajdują się obrazy świętych. Ich sylwetki przybliżyli w sposób niezwykle piękny uczestnikom spotkania rodzice i dzieci ze Szkoły św. Rocha. W sanktuarium można było zobaczyć m.in. św. Stanisława, św. Jadwigę, św. Agatę, św. Jana Pawła II. Był także św. Mikołaj, który rozdawał cukierki. Zobaczyć można było atrybuty świętych z mikstackiego sanktuarium, a wszystko to dzięki strojom i rekwizytom przygotowanym przez rodziców i dzieci. Były ciekawostki z życia świętych z mikstackiego sanktuarium i wiele przysłów.
Odbyła się także prezentacja filmu "Ku Wzgórzu" z 1993 roku. Można było zobaczyć, jak zmieniły się uroczystości odpustowe przez te trzydzieści lat. Bo, zmieniły wszak mamy tu do czynienia z żywą tradycją. Można było obejrzeć wystawę prac uczestników spotkań w Szkole Świętego Rocha. W Europejskich Dniach Dziedzictwa chodzi o to, by pokazać co cennego jest w regionie. Nasze niewielkie rozmiary, ale wielkie duchem i przesłaniem Diecezjalne Sanktuarium św. Rocha i wszystko co się z nim wiąże jest naprawdę cennym skarbem pozostawionym nam przez naszych przodków. Dzisiejsze spotkanie pokazało, że rośnie nam młode pokolenie dziedziców, depozytariuszy dziedzictwo, którzy zapewne zechce przyjąć nasze piękne tradycje odpustowe i przekaże je kolejnym pokoleniom. Po prezentacjach był czas na spotkanie przy kawie i pysznym cieście przygotowanym przez rodziców.
Tekst opracowali: ks. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata Strzelec
Zdjęcia: Małgorzata Strzelec
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz