Jak każe ponad 300-letnia tradycja, w miniony piątek (16 sierpnia) w Mikstacie odbył się odpust św. Rocha połączony z błogosławieństwem zwierząt. Mikstat jest jedynym miejsce w Polsce, gdzie odbywa się ono nieprzerwanie od ponad trzystu lat.
[FOTORELACJA]1651[/FOTORELACJA]
Święty Roch z wielkim oddaniem posługiwał chorym, odrzuconym. Jest patronem chorych, więźniów, ogrodników, lekarzy weterynarzy, stąd w niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe (11 sierpnia) do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w sposób szczególny na godzinę 16 zaproszono osoby chore, niepełnosprawne i starsze wraz z opiekunami.
Święty Roch jest opiekunem zwierząt domowych, ale także patronuje polskim lekarzom weterynarzom, którzy jako miejsce pielgrzymek i spotkań wybrali sobie właśnie mikstackie sanktuarium. Przybędą i w tym roku w przededniu uroczystości odpustowych 15 sierpnia, by prosić swego patrona o opieką, by powierzać jego opiece siebie, swoje rodziny.
15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha z kościoła farnego na Wzgórze Cmentarne, nazywane także Wzgórzem Świętego Rocha. W sanktuarium odprawiono nieszpory, a po nich rozpoczęła się całonocna Adoracja Najświętszego Sakramentu i czuwanie modlitewne przy relikwiach niebieskiego patrona św. Rocha. O godz. 24.00 sprawowana była Msza Święta przez kapłanów pochodzących z parafii mikstackiej bądź z nią w różny sposób związanymi.
W dzień odpustu 16 sierpnia po porannej Mszy św. sprawowanej w intencji gospodarzy rozpoczęło się niezwykle widowiskowy, ale przede wszystkim mający głęboką wymowę religijną obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Zobaczyć tu można było prawie całą Arkę Noego. W tym roku obrzędu błogosławieństwa zwierząt dokonał ks. Biskup Senior Antoni Długosz.
- Marzenia się spełniają, ponieważ równe 10 lat temu w naszym Sanktuarium Diecezjalnym był nagrywany telewizyjny program ,,Ziarno’’, w który to program bardzo mocno był zaangażowany ks. biskup Antoni Długosz. I po 10 latach ponownie przyjechał do Mikstatu – cieszył się kustosz mikstackiego sanktuarium ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Towarzyszy mu ksiądz Mariusz, który też był wtedy u nas z całą ekipą ,,Ziarna’’.
Ksiądz biskup, nawiązując do wypowiedzi księdza Ordziniaka, zaczął śpiewająco, od piosenki. – Marzenia się spełniają, gdy ludzie się kochają. Kochajmy się, szanujmy i kochać się nie bójmy… – śpiewał ks. biskup.
Biskup mówił o niezwykłym zabytkowym kościele, gdzie w ołtarzu głównym króluje wizerunek św. Rocha. – Św. Roch szczególnie wzywany jest w czasie epidemii jako orędownik w chorobach zakaźnych – przypomniał. – I nie tak dawno jeszcze na drzwiach włoskich domów umieszczano litery V S R, co znaczy Vivat Sanctus Rochus, czyli chcieli, aby św. Roch uchronił ich od zarazy. Jego kult uwieczniono nawet w filmie ,,Ojciec chrzestny’’, gdzie pokazano procesję św. Rocha, w czasie której figurę świętego niosą członkowie Bractwa św. Rocha. Roch uważany jest także za opiekuna zwierząt gospodarskich, i to absolutnie wszystkich, od mieszkańców obór i stajni, po podwórkowego Burka u etatowego Mruczka.
Po obrzędzie błogosławieństwa odbył się koncert w wykonaniu Góralskiej Hory oraz ks. bpa Antoniego Długosza.
Patronat honorowy nad tegorocznymi uroczystościami odpustowymi objęli: Biskup Kaliski Damian Bryl, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Natomiast patronat medialny: Radio Rodzina, Telewizja Internetowa Dom Józefa, Puls Tygodnia, „Opiekun – Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej”, PROART oraz portale internetowe: Opoka, Dziennik Parafialny, Kultura Ludowa, Fundacja Promocji Kultury.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu pulstygodnia.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz