W miniony piątek (20 stycznia) w Kole Gospodyń Wiejskich w Kraszewicach – ulica Słoneczna świętowano Dzień Babci i Dziadka.
Spotkanie było elementem realizowanego we współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich przez Fundację Biedronki programu ,,Danie Wspólnych Chwil’’. - Celem tego programu jest przeciwdziałanie samotności osób starszych poprzez zaproszenie ich do wspólnego stołu oraz zachęcenie seniorów, aby wyszli z domów i spędzili czas z innymi ludźmi – przypomniała przewodnicząca koła Malwina Sobczak.
Przed każdym spotkaniem panie z KGW wspólnie przygotowywały posiłki, co dawało im wiele zabawy i radości, bo - jak wyznała przewodnicząca – najfajniejsze to są te godziny, które spędzamy tam, w kuchni. - Kończąc udział w programie możemy śmiało powiedzieć, że było to dla nas niezwykłe doświadczenie. Mimo początkowych obaw oraz wątpliwości, cała opcja okazała się wielkim sukcesem, ponieważ dała radość tym, do których była skierowana, czyli seniorom - podsumowała.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka z okolicznościowym programem artystycznym wystąpiły ich wnuki, które zebrały gromkie brawa. A po obiedzie był jeszcze tort. Pyszny. O świętujących dziadkach nie zapomniał również wójt Konrad Kuświk, składając im najserdeczniejsze życzenia.
O tym, jak ustrzec się przed czyhającymi na seniorów zagrożeniami m.in. w internecie mówili obecni na spotkaniu st. sierż. Anna Piechocka z KPP w Ostrzeszowie i kraszewicki dzielnicowy asp. Maciej Mydlak. Wcześniej złożyli jednak wszystkim życzenia.
Policjani tłumaczyli, na czym polega oszustwo ,,na wnuczka’’, ,,na policjanta’’ czy też np. ,,na amerykańskiego żołnierza’’, gdzie oszust wykorzystuje potrzebę miłości, posiadania kogoś bliskiego, kto się nami zainteresuje.
- Nie ufajmy komuś, kto przychodzi do nas do domu czy też dzwoni i próbuje nam wmówić, że np. nasz bliski uległ wypadkowi i trzeba zapłacić jakieś pieniądze – mówił asp. Mydlak.
Funkcjonariusze przestrzegali też przed różnymi SMS-ami czy e-mailami, gdzie jest podany jakiś link, w który mamy kliknąć. - Są to programy, gdzie jeśli ja cokolwiek robię, np. loguję się do strony bankowej – druga strona, która ma też ten program przejmuje w ten sposób nasz PIN czy hasło – tłumaczył dzielnicowy. - Zwracajmy na to uwagę, w co wchodzimy, co instalujemy, bo praktycznie na każdym kroku możemy zostać oszukani.
- Oszuści chcąc mieć dostęp do naszych oszczędności życia wykorzystują nasze emocje – tłumaczyła st. sierż. Piechocka. - Bo jeżeli do państwa by ktoś zadzwonił przedstawiając się jako funkcjonariusz policji i powiedział, że państwa wnuczek czy wnuczka spowodował zdarzenie drogowe i potrzebne są ,,na już’’ duże pieniążki po to, aby ta osoba uniknęła jakichkolwiek konsekwencji, ja nie wierzę, że ktoś z państwa by się nie zdenerwował. Taki sam stres wywołują u nas oszuści, którzy dzwoniąc przedstawiają się jako pracownicy placówek bankowych i mówią, że właśnie ktoś próbuje wykonać z naszego konta nieautoryzowaną transakcję. Wtedy też się denerwujemy, bo wiemy, że za chwilę możemy stracić wszystko, co na tym koncie jest. I właśnie tymi emocjami grają oszuści. Wykorzystują, że w stresie nie myślimy racjonalnie.
Policjanci apelowali, aby w takich sytuacjach nigdy nie podejmować decyzji pochopnie. Odczekać, skonsultować się z rodziną, zweryfikować numer telefonu. - Mamy także dzielnicowego, który również chętnie odpowie na wszelkie nurtujące nas pytania – przypomniała Anna Piechocka, zachęcają do korzystania z aplikacji ,,Moja komenda’’, gdzie m.in. znaleźć można kontakt do dzielnicowego. - A już niedługo będą państwo mieć jeszcze bliżej do dzielnicowego, ponieważ w tym roku w Kraszewicach planowane jest otwarcie Posterunku Policji - wyznała. JUR
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu pulstygodnia.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz