Zamknij

„Wielkopolskie Smaki Wigilijne” w Kramsku

08.51, 16.11.2022 . Aktualizacja: 09.13, 16.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia Samorząd Województwa Wielkopolskiego razem z Gminą Kramsk organizują konkurs pn. „Wielkopolskie Smaki Wigilijne”. Konkurs skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Wielkopolski, które mogą zgłosić do udziału w konkursie tradycyjną regionalną potrawę nawiązująca do tradycji świąt Bożego Narodzenia. Nabór zgłoszeń trwa do 21 listopada, na najlepsze potrawy czekają atrakcyjne nagrody.

Święta Bożego Narodzenia to okres, gdzie w wielu kuchniach od lat przygotowywane są specjalne regionalne potrawy z użyciem lokalnych produktów, których receptury przygotowania przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego chcąc nawiązać do tego wyjątkowego czasu realizuje konkurs kulinarny promujący bogactwo i unikatowość potraw przygotowanych w Wielkopolsce z okazji świąt Bożego Narodzenia. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, gromadzenie oraz identyfikacja regionalnego dziedzictwa kulinarnego, w tym regionalnych produktów i potraw. Dzięki konkursowi inicjowane są działania spajające lokalne społeczności wzmacniające poczucie tożsamości regionalnej.

Konkurs pn. „Wielkopolskie Smaki Wigilijne” to okazja do zaprezentowania bogatej tradycji kulinarnej świąt Bożego Narodzenia naszego Regionu. Koła Gospodyń Wiejskich mogą wziąć udział i zaprezentować lokalne świąteczne specjały, a przy tym wygrać atrakcyjne nagrody finansowe. Samorząd Województwa Wielkopolskiego realizując konkurs spaja społeczności lokalne i promuje ich dorobek kulinarny. Konkurs to także promocja lokalnej zdrowej i nieprzetworzonej żywności tworzonej w oparciu o stare rodzinne receptury. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 21 listopada natomiast prezentacja potraw i rozstrzygniecie konkursu rozpocznie  się 3 grudnia o godzinie 14.00 na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku – mówi wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Wydarzenie będzie obfitowało w wiele atrakcji dla odwiedzających. Organizatorzy przygotowali m. in. domek św. Mikołaja razem z prawdziwym reniferem, konkursy dla dzieci o tematyce Wigilijnej, występy artystyczne, a także możliwość degustacji i zakupu regionalnych produktów i potraw świątecznych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

 Adresatami konkursu są Koła Gospodyń Wiejskich funkcjonujące na terenie województwa Wielkopolskiego. W ramach konkursu uczestnicy zobowiązani są dostarczyć potrawę zgłoszoną w ramach trwającego naboru zgłoszeń. Każda potrawa musi składać się wyłącznie z produktów jadalnych (nie wyłączając dekoracji). Każdy z uczestników może zgłosić tylko jedno danie. Potrawy oceniane będą w dwóch kategoriach – na potrawę wytrawną oraz  na potrawę na słodko. Ocenie poddany zostanie sposób prezentacji, tj. wygląd, estetyka, oryginalność i sposób podania, walory smakowe i zapachowe, związek potrawy z regionem i jego tradycjami, w tym: tradycyjne metody wytwarzania, wykorzystane surowce, produkty i półprodukty lokalne. Nabór zgłoszeń konkursowych  trawa do 21 listopada.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawarte są w regulaminie zamieszczonym na stronie Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu https://www.umww.pl/konkurs-na-swiateczna-potrawe-pn-wielkopolskie-smaki-wigilijne

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%