Zamknij

Jubileusz 100-lecia Gminnej Orkiestry Dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czajkowie

21.07, 05.11.2022 . Aktualizacja: 13.09, 10.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Jubileusz 100-lecia świętowała 5 listopada Gminna Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czajkowie.

Sala bankietowa Restauracji ,,Szklana Czajka’’ w Czajkowie ,,pękała w szwach’’. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, parlamentarzystów: Katarzyny Sójki, Andrzeja Grzyba, Tomasza Ławniczaka i Jana Mosińskiego oraz senator Ewy Mateckiej.

Przyjmuje się, że czajkowska orkiestra dęta powstała w roku 1922 i nosiła nazwę Orkiestry Straży Ogniowej w Czajkowie. Powstała dzięki zaangażowaniu miejscowego proboszcza ks. Stanisława Masłowskiego oraz dziedzica dworu w Kuźnicy Grabowskiej Seweryna Oxnera, którzy wyposażył orkiestrę w pierwsze instrumenty. Pierwszym kapelmistrzem był Marcin Wysota, a następnie jego syn Leon. Po nim buławę przejął pan Jasyk. Już wtedy orkiestra posiadała jednakowe stroje wykonane z płótna własnej produkcji. W czasie II wojny światowej, mając nadzieję na lepszą przyszłość, muzycy zabezpieczyli instrumenty zakopując je w piasku pod sceną remizy… Po wojnie wznowili jednak działalność a prowadzenia Orkiestry podjął się Tadeusz Zapolny.

Kolejne lata niosły nowe wyzwania, był to czas przeróżnych zawirowań, wzlotów u upadków. Kolejnymi kapelmistrzami orkiestry byli: Kazimierz Marynowski, Czesław Ciołek, Edward Nawrot, Tadeusz Lubawy, Roman Gmerek, Grzegorz Gonera, a w 2010 r. na jej czele stanął Krzysztof Sowa.

Gratulacje i jubileuszowe życzenia odbierali w imieniu Dostojnej Jubilatki kapelmistrz Krzysztof Sowa, prezes Aleksandra Smardz i wiceprezes Martyna Buda. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg odznaczyła Orkiestrę Odznaka Honorową ,,Meritis pro Familia’’. - Państwo jesteście wielkimi ambasadorami kultury muzycznej – mówiła minister. - Tutaj w Czajkowie, w Wielkopolsce, ale także w całej Polsce. Dziękuję wam w swoim i całego rządu imieniu za krzewienie tej kultury, za tworzenie tych dobrych więzi międzypokoleniowych.

Ustanowioną  przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego Odznakę Honorową ,,Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego’’ odznaczono: Mirosławę Harężę, Stanisława Jamnickiego i Marka Wrzoska. Kapelmistrz Krzysztof Sowa uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej’’. JUR

WIĘCEJ: we wtorkowym wydaniu Pulsu Tygodnia

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%