Zamknij

I Konferencja Leczenia Nerkozastępczego w Kępnie

18:14, 30.09.2023 . Aktualizacja: 10:50, 03.10.2023
Skomentuj

Z udziałem minister zdrowia Katarzyny Sójki w Restauracji Kamiński w Kępnie odbyła się I Konferencja Leczenia Nerkozastępczego.

[FOTORELACJA]1298[/FOTORELACJA]

- To dla nas duży zaszczyt i splendor, że na bazie szpitala powiatowego udało się zorganizować to wydarzenie – podkreślał kierownik oddziału nefrologicznego Szpitala w Kępnie Jacek Sobolewski.

Witając zaproszonych gości i uczestników konferencji dyrektor SPZOZ w Kępnie Beata Andrzejewska zwróciła się do wszystkich pracowników ochrony zdrowia. - Dziękuję, że w ostatnich trudnych czasach daliście radę, choć zdarzało się, że traciliśmy wiarę i nadzieję, dzisiaj widać, że ta wiara i nadzieja wraca, i że państwu się chce, a to wszystko służy zdrowiu i ratowaniu życia – mówiła.  

Minister zdrowia Katarzyna Sójka podkreślała, jak istotne są takie spotkania. - By te rozmowy przynosiły efekty przede wszystkim w szeroko pojętej ochronie zdrowia w danej dziedzinie – przekonywała.

Starosta Robert Kieruzal zwracał uwagę na fakt, że szpital kępiński staje się ważnym ośrodkiem na mapie usług medycznych. - Nie znalazłby się bez pana doktora i bez personelu oddziału nefrologicznego, który świadczy te usługi na bardzo wysokim poziomie - przekonywał.

Podczas konferencji mówiono m.in. o dostępie naczyniowym do dializ w Polsce (dyrektor ds. medycznych Sieci Stacji Dializ Davita dr hab. n. med.  Szymon Brzósko z Białegostoku). Drugi wykład dotyczył przeszczepów nerek od żywych dawców: korzyści dla dawców, biorcy i przyczyny zbyt małej liczby takich procedur w Polsce (pracownik Poltransplantu prof. dr hab. med. Roman Danielewicz z Warszawy). Kolejne to: ,,Żywy dawca nerki – od kwalifikacji do przeszczepienia’’ (dr hab. n. med. Dorota Kamińska z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu), ,,Zeroemisyjna hemodializa – wyzwanie w obliczu katastrofy klimatycznej” (kierownik Kliniki Nefrologicznej i Transplantacyjnej UM w Łodzi prof. Michał Nowicki z Łodzi).

Chirurg naczyniowy Jakub Turek, który współpracuje z kępińskim Szpitalem przedstawił temat „Pacjenci, których pamiętam – trudny dostęp naczyniowy do hemodializy’’. Kolejny wykład dotyczył „Strategii postępowania w przypadku zakażenia cewnika tunelowego” a przedstawił go dr n. med. Andrzej Konieczny z Wrocławia. W tej części przedstawiono jeszcze dwa wykłady: ,,Niedrożność żył centralnych oraz przetok dializacyjnych (A-V) diagnostyka radiologiczna, leczenie wewnątrznaczyniowe” (dr n. med. Krzysztof Dyś z Wrocławia) i ,,Cewnik do dializ – jak żyć z nim dobrze? Co jest ważne dla pacjenta, pielęgniarki, lekarza?”  (dr n. med. Bartosz Kudliński z Zielonej Góry). O recepcie na stres w miejscu pracy mówiła psycholog Małgorzata Bera z Kępna.                                                                                                 

 W trzeciej części konferencji usłyszeć można było wykłady:

- ,,Wewnątrznaczyniowe wytwarzanie przetok tętniczo - żylnych do HD” (radiolog Vadim Matsibora z Warszawy).

- ,,Rola badania fizykalnego w ocenie działania dostępu naczyniowego do dializ” (dr Maciej Dratwicki z Warszawy).

- ,,Awaryjne saomodłączenie hemodializy przez pacjenta z przetoką tętniczo - żylną" (Aneta Trzcińska z Katowic).

- ,,Nowe trendy w treningu przetoki tętniczo - żylnej (Aneta Kliś z Bielska-Białej).

- ,,Trudności w edukacji pacjentów leczonych dializą otrzewnową" (Ewa Walasz z Ostrowa Wielkopolskiego). ŁM

 

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

SdK2023SdK2023

0 0

Wszystko super z tym tylko ,że leczenie nerkozastępcze wykonują pracownicy Stacji dializ , nie oddziału nefrologicznego ! 12:45, 01.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%