Odpust ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie tuż, tuż... 7 sierpnia tradycyjnie w godzinach przedpołudniowych rozpoczęła się kolejna edycja spotkań w Szkole Świętego Rocha. To już XIII jej edycja.
[FOTORELACJA]1647[/FOTORELACJA]
Dzisiejszy dzień pokazał, jak cenna i potrzebna była inicjatywa podjęta przez Ks. Kustosza Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha, który w 2011 roku zaproponował dzieciom i młodzieży z parafii mikstackiej spotkania, podczas których będą mieli okazję bliżej poznać postać św. Rocha, pochylać się nad wartościami, którymi kierował się w życiu. Celem tych spotkań było także zapoznanie z tradycjami odpustowymi, ukazanie ich genezy, zapoznanie z legendami związanymi z kościołem na Wzgórzu św. Rocha. Okazało się, że mimo upływu lat i wielu propozycji spędzania czasu wolnego są wciąż młodzi, dla których poznawanie tradycji, życia patrona jest ważne. Mimo wakacyjnego czasu zdecydowali się, by przedodpustowe dni spędzić w Rochowej Szkole ucząc się, włączając się w nowennowy czas, ale także bawiąc się.
O godz. 10:00 rozległo się bicie dzwonów w naszym sanktuarium. Ksiądz Kustosz wyjaśnił dzieciom, że będzie to znak informujący o tym, że rozpoczyna się spotkanie Rochowej Szkoły. Kiedy ucichł dzwon w sanktuarium wybrzmiały fanfary, w które wkomponowana została śpiewana od pokoleń pieśń „Wielce kochany…”. Następnie Ksiądz Kustosz poprowadził modlitwę. 10 lat temu w Mikstacie realizowany był program „Ziarno”. Obejrzeliśmy wspólnie tę część programu, która mówiła o naszym Patronie i o mikstackich tradycjach odpustowych. W programie występował Bp Senior Antoni Długosz, który niebawem dokona obrzędu błogosławieństwa zwierząt podczas naszego odpustu i będzie przewodniczył sumie odpustowej. Uczestnicy spotkań mają nadzieję, że Ksiądz Biskup znajdzie chwilę czasu na spotkanie z nimi, stąd pilnie ćwiczyliśmy piosenkę „Rochu mój, kocham Cię…”.
Potem był czas na rozmowę o dziedzictwie kulturowym. Próbowaliśmy odnieść przysłowie „Czego Jaś się nie nauczy…” do naszych spotkań w Rochowej Szkole. Nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na zabawę. Część uczestników grała w bule, tę grę zaproponował im Ksiądz Kustosz, dla drugiej grupy zabawy zorganizowała Pani Kasia Kulak.
Nasze uroczystości odpustowe w 2015 roku zostały wpisane na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nasi młodzi depozytariusza potrafią doskonale wskazać jego przykłady. W sanktuarium odwiedził nas ks. Ryszard Zieliński, syn mikstackiej parafii, który opowiedział nam jak relikwie św. Rocha trafiły do naszego sanktuarium. Uczestników spotkań łatwo rozpoznać na ulicach Mikstatu. Ksiądz Kustosz zakupił dla nich zielone koszulki z logo sanktuarium. W firmową koszulkę ubrana jest także Mysza maskotka Szkoły św. Rocha Pierwszy dzień w Szkole św. Rocha za nami. Przed nami kolejne spotkania i wiele atrakcji, Ci, którzy uczestniczyli we wcześniejszych edycjach Szkoły św. Rocha wiedzą, że tu na nudę nie ma miejsca…
Ks. K.O.
M.S.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz