Zamknij

Pożegnaliśmy Mariana Pilota

19:41, 15.02.2024 . Aktualizacja: 19:44, 15.02.2024
Skomentuj

14 lutego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie spoczął wywodzący się z Siedlikowa Marian Pilot – powieściopisarz i nowelista, autor słuchowisk, scenarzysta filmowy, dziennikarz, eseista, leksykograf i działacz ludowy, jeden z głównych przedstawicieli tak zwanego nurtu chłopskiego w prozie polskiej.

W ostatniej drodze towarzyszyli mu najbliżsi, przyjaciele, literaci i inni przedstawiciele środowisk artystycznych, między innymi poeta, prozaik, felietonista, tłumacz, krytyk, Adam Wiedemann – absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyli także przedstawiciele ziemi ostrzeszowskiej: poseł Andrzej Grzyb, starosta ostrzeszowski Lech Janicki wraz ze skarbnikiem powiatu Urszulą Mikołajczyk-Machoł, fotograficy Stanisław Kulawiak i Grzegorz Kosmala.

Słowa pożegnania wygłosili: prof. Andrzej Mencwel – polski historyk literatury oraz krytyk literatury i kultury polskiej, antropolog kultury, eseista, publicysta, Leszek Bugajski z miesięcznika „Twórczość”. O okolicznościowe słowo poproszono starostę Lecha Janickiego:

[…] Jego zaangażowanie i wkład w kulturalny rozwój naszego regionu był powodem głębokiego podziwu oraz najszczerszej wdzięczności całej społeczności lokalnej. Potwierdzeniem tych słów jest medal „Za Zasługi Miasta i Gminy Ostrzeszów”, jakim Rada Miejska Ostrzeszowa uhonorowała Mariana Pilotowi w 2009 roku. W 2014 na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej Kapituła Nagrody Głównej Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego nagrodziła Mariana Pilota „Pegazem Wielkopolskim”, a Stowarzyszenie Wychowanków, Absolwentów i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum w Ostrzeszowie włączyło go do Galerii Zasłużonych dla Szkoły Wybitnych Absolwentów. W 2016 roku Marian Pilot został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Ostrzeszów, a wcześniej tytułem honorowym Przyjaciel Ziemi Ostrzeszowskiej. Oczywiście Marian Pilot miał w swoim dorobku wiele dużo ważniejszych i bardziej prestiżowych tytułów i nagród i tytułów, ale te właśnie potwierdzają Jego ogromne znaczenie dla ziemi ostrzeszowskiej, którą kochał i rozumiał jak nikt inny.

To doświadczenie niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju – ujrzeć na kartach książki obraz tak drogiej mi ziemi ostrzeszowskiej, z jej pięknem i brzydotą, bogactwem i biedą, radością i smutkiem. Z kart książek Mariana Pilota wyłania się opowieść prawdziwa o naszym wspólnym mateczniku. Wiele razy składałem Marianowi Pilotowi podziękowania za Jego pracę i twórczość, za zachowanie od zapomnienia miejsc tak mi drogich. Dziś pragnę to zrobić raz jeszcze…

„Ziemie, rzeczy i ludzie, współistniejąc z sobą, współtworzą się, nacechowują swoistymi przymiotami. Kształt ziemi, rysy krajobrazu odciskają swoją, trudną nieraz do postrzeżenia zmysłami, pieczęć na duszy człowieka, który z kolei w sposób swoisty kształtuje obraz ziemi, na której żyje” – to jeden z najpiękniejszych cytatów Marian Pilota, to słowa z „Nowego matecznika”, które zapadły mi jako samorządowcowi głęboko w serce… Jeszcze raz dziękuję!

Marian Pilot na zawsze pozostanie częścią historii ziemi ostrzeszowskiej, Wielkopolski i kraju. Na zawsze też pozostanie w naszych sercach.

Cześć Jego pamięci! 

Lech Janicki w imieniu samorządu powiatowego w Ostrzeszowie oraz samorządu miasta i gminy Ostrzeszów przekazał wyrazy najgłębszego współczucia oraz duchowego wsparcia rodzinie Zmarłego.

Marian Pilot był laureatem tytułu organizowanego przez naszą redakcję konkursu ,,Człowiek Roku Powiatu Ostrzeszowskiego''.

Powiatostrzeszowski.pl

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%