Jubileusz 40-lecia reaktywowania świętowała 26 stycznia Gmina Kraszewice. Z tej okazji pierwszy naczelnik i wójt odrodzonej gminy Stanisław Jeziorny odznaczony został przez wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego honorową odznaką ,,Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego’’. – To ta wspaniała waleczna gmina pokazuje nam, co to znaczy samostanowienie, co to znaczy pragnienie samodecydowania, co to znaczy działanie ze wspólnym celem – mówiła senator Ewa Matecka.
[FOTORELACJA]1471[/FOTORELACJA]
- To dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt wyróżnić w imieniu Samorządu Wielkopolskiego osobę, która – jak widzieliśmy na tym filmie – przyczyniła się w sposób zasadniczy do utworzenia gminy Kraszewice - podkreślał wicemarszałek Krzysztof Grabowski, - Wielu się przyczyniło, ale pan Stanisław Jeziorny przez wiele lat był również tym, który tę gminę prowadził.
Zorganizowane w Restauracji ,,Łużyczanka’’ obchody poprzedziła uroczysta sesja Rady Gminy, podczas której radni uchwalili, że rok 2024 obchodzony będzie przez lokalny samorząd jako Rok Jubileuszu 40-lecia reaktywowania Gminy Kraszewice.
O przeszłości i sukcesach minionych lat mówił wójt Konrad Kuświk, wizję przyszłości nakreślił przewodniczący rady Artur Chowański. Historię gminy przedstawiła Marta Pijanka.
Wójt Kuświk zwrócił uwagę, że 40-lecie reaktywowania gminy Kraszewice nazwać można okresem twórczym, a to dlatego, że – jak podkreślił – w okresie tym wiele wykonano, gdyż o rozwoju gminy decydowali sami mieszkańcy.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. mieszkańcy gminy szczególnie zaangażowani w tamtych latach w jej odzyskanie: Stanisław Jeziorny, Natalia Szuleta, Kazimiera Idzikowska, Maria Kędzia, Helena Łacina, Tadeusz Sobczak i Stefan Plewiński, którzy uhonorowani zostali okolicznościowymi statuetkami.
Wśród honorowych gości nie zabrakło senator Ewy Mateckiej, posłów Katarzyny Sójki i Andrzeja Grzyba, wicemarszałka województwa wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Kaliskiego Adama Kłysza, starosty Leszka Janickiego, ks. proboszcza Piotra Pasia, prezesa zarządy RBS w Lututowie Tomasza Klimeckiego, szefów służb oraz przedstawicieli samorządów powiatu ostrzeszowskiego.
Doceniono również Jana Puchałę, Józefa Adamusa i Józefa Olszewskiego, którzy z rąk wójta Kuświka odebrali statuetki Championa.
Senator Ewa Matecka wyznała, że po raz kolejny przekonuje się o tym, że w gminie Kraszewice jak w soczewce skupiają się najlepsze pojmowania idei samorządności. – To ta wspaniała waleczna gmina pokazuje nam, co to znaczy samostanowienie, co to znaczy pragnienie samodecydowania, co to znaczy działanie ze wspólnym celem – mówiła.
Z życzeniami pospieszyła też poseł Katarzyna Sójka. - W tym filmie widać było, że żyjecie, że pamiętacie wszystkie szczegóły, ważne momenty tych zdarzeń, i to właśnie pokazuje, i to też zostało wypowiedziane, że kiedy społeczeństwo ma wolę, to odnajdzie w sobie siłę, by realizować i dążyć do swoich celów.
Poseł Andrzej Grzyb zwrócił uwagę, jak wielu bohaterów tamtych dni już odeszło. - Przede wszystkim trzeba pogratulować wam dbałości o tożsamość lokalnej społeczności, jaką jest gmina Kraszewice – przekonywał.
- Państwu się nic nie udało - zwrócił się do mieszkańców gminy prezes Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie Tomasz Klimecki. - Państwo to wszystko wywalczyliście. A to, jak zwrócil, uwagę, dzięki trzem posiadanym cechom: bardzo duży patriotyzm, który jest w waszych sercach, pozytywistyczna pracowitość i wiara, która jest u was niezłomna - dowodził. JUR
[WIDEO]338[/WIDEO]
WÓJTOWIE 40-LECIA
[WIDEO]345[/WIDEO]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz