Zamknij

KUŹNICA GRAB. Odsłonięto tablicę poświęcono Władysławowi Jurze. W czasie okupacji prowadził we wsi tajne nauczanie

15:16, 04.09.2023 . Aktualizacja: 19:55, 06.09.2023
Skomentuj

Dzisiaj (4 września) – podczas inauguracji nowego roku szkolonego – na budynku Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Grabowskiej odsłonięto tablice pamiątkową poświęconą Władysławowi Jurze, który w czasie okupacji hitlerowskiej podjął się tajnego nauczania. Tego dnia miało również miejsce pasowanie pierwszaków.

[FOTORELACJA]1275[/FOTORELACJA]

W czasie II wojny światowej na terenach włączonych do Rzeszy nie było w ogóle polskich szkół, nawet podstawowych. W czasie okupacji niemieckiej, gdy w Kuźnicy Grabowskiej zabrakło szkoły i nauczycieli, tajnego nauczania podjął się jej mieszkaniec Władysław Jura.

Ja wspominała jego córka, Genowefa Dzięcielska, Władysław Jura był w czasie II wojny światowej ważną postacią dla mieszkańców Kuźnicy Grabowskiej. Potajemnie uczył dzieci pisania, czytania, liczenia i katechizmu. Bardzo wtedy ryzykował. Mógł nawet stracić życie. Lekcje odbywały się w jego domu. Przychodziło na nie ok. 20 dzieci w różnym wieku. Uczył od listopada do maja, bo w pozostałych miesiącach musiał pasać bydło. Dzieci chętnie przychodziły na lekcje pomimo tego, że musiały cisnąć się w małej kuchni, która służyła jako klasa. W czasie wojny Władysław Jura uczył katechizmu również w Mikstacie. Po zakończeniu wojny i wznowieniu pracy szkoły uczył tylko katechizmu. 2 razy w tygodniu chodził do kościoła w Kraszewicach, gdzie pomagał księdzu Stanisławowi Sapacie w przygotowaniu nawet 200 dzieci do I Komunii Świętej. Lekcje religii prowadził jeszcze przez ok. 5 lat, a później zaprzestał nauczania. Przyczyną jego rezygnacji z dalszego kształcenia dzieci było pogarszające się zdrowie - był częściowo sparaliżowany.

Urodzony w 1931 Józef Gabryś wspominał, że dom Władysława Jury znajdował się około 600 metrów od jego rodzinnego domu. Była to gliniana chatka, w której znajdowała się kuchnia z pokojem. W kuchni przy dużym stole nauczał Władysław Jura. Na lekcje u Władysława Jury chodził Józef Gabryś, jego brat Marian Gabryś oraz Zofia Gabryś z domu Kołaczek. Uczyli się tam pierwszych liter, czytania, liczenia oraz przygotowywali się do pierwszej komunii św. Przyjęli ją w Mikstacie, jechali tam konną furmanką. Zawiózł ich tam ojciec Józefa Gabrysia.

Władysław Jura po wojnie w dalszym ciągu nauczał katechizmu. Uczestniczyły w katechizacji dzieci nie tylko z Kuźnicy Grabowskiej, ale także z Głuszyny. Zmarł 23 lutego 1964 r. Pochowany jest wraz ze swoją żoną na cmentarzu w Kraszewicach.

Fundatorem tablicy jest Ruch Samorządowy im. Prof. Mariana Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej. Jej odsłonięcia dokonała wnuczka Władysława Jury - Grażyna Helińska (z domu Dzięcielska).

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%