Zamknij

OSTRZESZÓW: Podpisali umowę na dofinansowanie Pracowni Endoskopii w szpitalu

18:54, 28.08.2023 Aktualizacja: 20:51, 30.08.2023
Skomentuj

28 sierpnia marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia Zbigniew Kluczkowski podpisali umowę w sprawie dofinansowania projektu ,,Poprawa dostępności do infrastruktury zdrowotnej poprze inwestycję w aparaturę medyczną w Ostrzeszowski Centrum Zdrowia''. - Mam nadzieję, że te pieniądze będą dobrze wykorzystane i ten sprzęt, który zostanie zakupiony spowoduje, że następne lata w ostrzeszowskim szpitalu będą ,,tłuste’’ – wyznał poseł Jarosław Urbaniak.

[FOTORELACJA]1269[/FOTORELACJA]

Pozyskane z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego środki z Urzędu Marszałkowskiego zostaną przeznaczone na uruchomienie w szpitalu nowej Pracowni Endoskopii. Całkowita wartość projektu szacowana jest na 1,4 miliona złotych, z czego 85 procent stanowi dofinansowanie.

- Otrzymane środki pozwolą na kompleksowe wyposażenie Pracowni Endoskopii, przede wszystkim na zakup niezbędnego, nowoczesnego sprzętu, m.in. dwóch gastroskopów, dwóch kolonoskopów, procesora obrazu, videobronchoskopu i dwukomorowej automatycznej myjki endoskopowej – mówi prezes OCZ Zbigniew Kluczkowski.

- Konkurs, który rozpisaliśmy jako element pomocy dla placówek opieki zdrowotnej w Wielkopolsce, szczęśliwie udało się rozstrzygnąć w taki sposób, że wszystkie zgłoszone poprawnie projekty uzyskały pozytywną ocenę i otrzymają dotację. Jest to przede wszystkim ogromna grupa szpitali powiatowych, w tym Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia. Placówki zaplanowały głównie wydatki zakupowe, ponieważ dobra opieka zdrowotna bez nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i terapeutycznych nie jest możliwa. W Ostrzeszowie te urządzenia na pewno bardzo przydadzą się lekarzom i pacjentom - mówił marszałek Marek Woźniak.

- Cieszę się, że możemy zamknąć etap, który będzie skutkował otwarciem pracowni endoskopowej. Obecnie nie mają jej tylko dwa powiaty w Wielkopolsce – nasz i wągrowiecki. Cieszę się, że po podpisaniu umowy możemy patrzeć z optymizmem w przyszłość i do końca roku tę pracownie otworzyć - wyznał starosta Lech Janicki. 

Obecny na uroczystości poseł Jarosław Urbaniak podkreślał, że jest dzisiaj w Ostrzeszowie, bo ma poczucie i głęboką nadzieję, że uczestniczy w historycznej chwili. – Nie jest tajemnicą, że ostatnie lata nie były ,,tłuste’’ dla szpitala ostrzeszowskiego i mam taką nadzieję, że właśnie to się zmienia, tutaj, dzisiaj – dowodził. – Gratuluję. Mam nadzieję, że te pieniądze będą dobrze wykorzystane i ten sprzęt, który zostanie zakupiony spowoduje, że następne lata w ostrzeszowskim szpitalu będą ,,tłuste’’.

Przypominając powiedzenie, że ,,bliższa ciału koszula’’ poseł Urbaniak zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie w Ministerstwie Zdrowia nastąpiły ,,korzystne dla regionu, a szczególnie dla Ostrzeszowa zmiany personalne’’ (nowym ministrem zdrowia została poseł ziemi ostrzeszowskiej Katarzyna Sójka – przyp. red.). – I pewnie dużo się jeszcze w ostrzeszowskim szpitalu zmieni – wyraził nadzieję.    

Inwestycja umożliwi pacjentom powiatu ostrzeszowskiego łatwiejszy i szybszy dostęp do kompleksowej diagnostyki endoskopowej. W pracowni wykonywane będą badania diagnostyczne i terapeutyczne przewodu pokarmowego, takie jak gastroskopia i kolonoskopia.

W trakcie tych procedur, w zależności od wskazań medycznych, pobierane będą biopsje do badania histopatologicznego lub będą usuwane polipy (polipektomia). Procedury te będą przeprowadzane w ramach hospitalizacji lub opieki ambulatoryjnej, po uprzednim przedstawieniu skierowania. Ponadto część procedur zabiegowych w tym opaskowanie żylaków przełyku, zakładanie gastrostomii odżywczej (PEG) polipektomię dużych zmian, wykonywane będą w trybie szpitalnym (w ramach oddziału chirurgii lub oddziału chorób wewnętrznych).

Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec października 2023 r. RED

 

 

 

 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JustynaJustyna

0 0

Tylko żeby miał kto w tej pracowni pracować bo doktor Tyczyński się nie rozdwoi.

15:47, 02.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%