Zamknij

Ortopedia i rehabilitacja w ostrzeszowskim szpitalu? Dziś nieuniknione są jednak zwolnienia

13:07, 21.01.2023 Aktualizacja: 22:14, 21.01.2023
Skomentuj

 

Władze Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia proponują, aby w miejscowym szpitalu rozwinąć ortopedię i rehabilitację. Wiele zależy jednak od decyzji NFZ. Trwa dyskusja nad przyszłością placówki. Zdaniem OCZ planowana restrukturyzacja polegająca m.in. na odejściu od ostrej działalności i wprowadzeniu chirurgii planowej oraz ginekologii jednego dnia powinna pozwolić w ciągu 2-3 lat na zbilansowanie działalności spółki. Nieuniknione są jednak zwolnienia.

Zarząd Powiatu spotkał się radnymi oraz kierownictwem Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia, by omówić efekty rozmów z Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Samorząd powiatowy przekonuje, że zabiega, aby szpital funkcjonował w jak najszerszym zakresie, jednak rezygnacji z położnictwa nie można uniknąć. Restrukturyzacja szpitala polegająca na odejściu od ostrej działalności i wprowadzeniu chirurgii planowej oraz ginekologii jednego dnia (pozostałe oddziały szpitala, czyli wewnętrzny, dziecięcy, długoterminowy, paliatywny, a także poradnie, będą funkcjonować w dotychczasowym zakresie) powinna pozwolić zbilansować działalność Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia w ciągu dwóch, trzech lat. W przypadku chirurgii planowej i ginekologii jednego dnia nie utrzymuje się obsady lekarzy, anestezjologów, instrumentariuszek przez całą dobę, a jedynie do zakończenia ostatniego zabiegu, co przyniesie duże oszczędności.

Zmiany, choć bolesne (pracę może stracić 10-12 osób) mają pozwolić utrzymać szpital. Co istotne, Izba Przyjęć pozostanie, choć ostre przypadki dyspozytorzy pogotowia będą kierować do innych placówek. Bez zmian funkcjonować ma wieczorynka i pogotowie ratunkowe.

Podczas rozmów z dyrektor WOW NFZ Agnieszką Pachciarz omawiano rozwój ostrzeszowskiej placówki w kierunkach oczekiwanych przez NFZ w związku z mapą potrzeb zdrowotnych (to baza analiz systemowych i wdrożeniowych prowadzona przez Departament Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia).  Zapotrzebowanie jest na dzienną psychiatrię, geriatrię, działalność opiekuńczo-leczniczą oraz opiekę senioralną. Ze swojej strony prezes OCZ wysunął propozycje w zakresie ortopedii oraz rehabilitacji w ostrzeszowskim szpitalu, na które na naszym terenie jest duże zapotrzebowanie.

Wciąż trwają rozmowy o przyszłościowych kierunkach rozwoju szpitala w Ostrzeszowie, na pewno w dalszym ciągu będzie rozwijana diagnostyka oraz pozyskiwany nowoczesny sprzęt medyczny.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%