Podczas uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny i przed figurą Najświętszego Serca Jezusowego na rynku mieszkańcy mikstackiej ziemi świętowali Obchody 3 Maja.
3 maja to ważny dla Polaków dzień. W tym dniu przeżywamy uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, ale także rocznicę uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Zatem uroczystość ta ma zarówno wymiar religijny, jak i patriotyczny. Polacy ukochali Maryję i od stuleci właśnie Jej przedstawiają trudne sprawy osobiste, Jej zawierzyli naszą Ojczyznę.
Stało się już tradycją w mikstackiej parafii, że w tym dniu modlimy się za naszą Ojczyznę Polskę, ale także za naszą małą Ojczyznę, której na imię Mikstat.
W tym roku Msza Święta w intencji Ojczyzny, w tej intencji modlił się ks. kan. Krzysztof Ordziniak, zaś ks. Paweł Brylak, rezydent w mikstackiej parafii modlił się o radość wieczną dla śp. Papieża Franciszka. Przed wejściem do kościoła harcerze przypinali zmierzającym na Mszę Świętą biało- czerwone kotyliony. Do kościoła przybyły także poczty sztandarowe strażaków z terenu gminy, organizacji działających na terenie naszej małej Ojczyzny, szkoły podstawowej. Byli też harcerze ze swoim proporcem. We Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i liczne grono parafian.
Homilię podczas tej Mszy św. wygłosił ks. Paweł Brylak. Rozpoczynając przytoczył wiersz Jan Lechonia „Matka Boska Częstochowska”. Zaznaczył, że Matka Boże jest królową wyjątkową, z którą związane jest ponad tysiąc lat naszej historii. Zaakcentował, że naród polski jak żaden inny wziął Maryję do siebie. Nasi przodkowie zaprosili Maryję do tego co było w naszej ojczyźnie pięknego, ale i trudnego. Zwrócił uwagę na wielość kapliczek stawianych Maryi na naszej ziemi. Są one świadkami wiary naszych przodków. Przywołując fragment „Bogurodzicy”, zaznaczył, że z nią na ustach oddawało życie wielu Polaków. Przypomniał, że w 1655 roku podczas najazd Szwedów jako pierwsza oparła się najeźdźcy Jasna Góra i nawiązał złożonych przez król Jana Kazimierza w1656 roku uroczystych ślubów w Katedrze Lwowskiej, oddając kraj pod władanie Maryi. Od tej pory Maryja stała się Patronką i Królową Polski. Kontynuując, przywołał rok 1683 i zwycięstwo Jan III Sobieski nad Turkami. Zaznaczył, że w czasach zaborów ludzie szukali u Pani Jasnogórskiej ratunku. Podkreślił, że Maryja nie opuściła nigdy Polski i Polaków o czym świadczy cud nad Wisłą z15 sierpnia 1920 roku. Podkreślił, że Maryj a była z Polską i Polakami w czasie II wojny światowej. Wyrazem tego jest wiele obrazów ukazujących cierpiącą Matkę i Królową np. Matkę Bożą Katyńską. Następnie odwołując się do czasów komunizmu przywołał słowa Kard. Augusta Hlonda, który powiedział: „Nie traćcie nadziei. Zwycięstwo, jeśli przyjdzie – będzie to zwycięstwo Najświętszej Maryi Panny”.
W homilii poświęconej roli Matki Bożej w historii naszego narodu nie mogło zabraknąć kilku słów o najwybitniej Polakach i wielkich czcicielach Matki Bożej, świętym już dziś Janie Pawle II i bł. kard. Stefanie Wyszyńskim.
Kaznodzieja zachęcał, byśmy uczyli się od Maryi królowania, czyli służby oraz żywej wiary. Kończąc powiedział „W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i w kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji, prośmy naszą Matkę i jej Syna Jezusa o błogosławieństwo dla naszej ojczyzny, dla wszystkich Polaków, tych małych i tych dużych, o zdrowie, pomyślny rozwój, blask chwały. Niech każdy z nas służy ojczyźnie jak najpiękniej, aby przynosiła pożytek Bogu i światu całemu”.
W końcowej części Mszy Świętej odnowiliśmy Śluby Jasnogórskie. Następnie wszyscy zebrani odśpiewali pieśń „Boże coś Polskę”.
Dalsza część uroczystości odbyła się na mikstackim rynku przy figurze Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie udaliśmy się przy dźwiękach orkiestry parafialnej. Po wciągnięciu flagi na maszt na maszt przez poczet sztandarowy wystawiony przez harcerzy i odśpiewaniu hymnu przez uczestników uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosił pan burmistrz Henryk Zieliński. Przybliżył w nim atmosferę i klimat panujący w Mikstacie 3 maja 1791 roku. Po okolicznościowym przemówieniu nadszedł czas na składanie kwiatów pod pomnikiem przez przedstawicieli władz, panią poseł Katarzynę Sójkę, mieszkańców poszczególnych miejscowości, druhów strażaków, przedstawicieli organizacji. Po złożeniu kwiatów głos zabrali p. poseł Katarzyna Sójka, przewodniczący Rady Powiatu p. Tomasz Maciejewski oraz przewodniczący Rady Miejskiej p. Łukasz Dybul. Wyprowadzenie pocztów sztandarowych zakończyło uroczystość na Rynku.
Liczny udział mieszkańców w uroczystościach był świadectwem wiary i umiłowania Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Był także cenna lekcją patriotyzmu zarówno dla młodszych, jak i starszych. Pokazał, że leży nam na sercu dobro naszej Ojczyzny Polski i naszej małej Ojczyzny.
M.S.
Ks. K.O.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz