W miniony weekend w Mikstacie miał miejsce międzynarodowy zlot harcerzy i skautów z okazji Dnia Myśli Braterskiej.
[FOTORELACJA]1905[/FOTORELACJA]
3-dniowy zlot był nie tylko okazją do zawarcia nowych znajomości i przyjaźni, ale też czasem harcerskiej rywalizacji, kiedy to m.in. odbył się turniej łuczniczy ,,O kapelusz Roberta Boden-Powella’’. Tu zwycięzcą okazało się Stowarzyszenie Harcerskie Azymut z Bukownicy, ale nobilitujące kapelusze trafiły do przedstawicieli wszystkich, biorących w turnieju drużyn. Była też gra miejska, spotkanie w astroarenie, uczestników zlotu odwiedzili też funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
W sobotę, podczas świecowiska, był czas na wspólne śpiewanie i podsumowanie zlotu. - Są tutaj harcerze praktycznie z całej Polski (m.in. z Harcerskiej Organizacji Cichociemni z Brzegu Dolnego, Bractwa Harcerskiej Bandery, Harcerska Kuźnia, Wolna Temeria, Stowarzyszenie Harcerskie Azymut w Bukownicy), jest z nami delegacja tureckich skautów – cieszył się komendant 1 Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich, który był gospodarzem zlotu. W swojej gawędzie phm. Mariusz Ciechanowski zwrócił uwagę na fakt, że jednym z symbolicznych elementów umieszczonych na krzyżu harcerskim jest piasek. – Pojedynczej ziarenko piasku nic nie znaczy – przekonywał. Inaczej rzecz się ma, kiedy jest ich wiele. Do tej symboliki nawiązał później starosta ostrzeszowski Dariusz Świtoń. – Pojedynczo często nie znaczymy nic. A w tłumie siła – przekonywał.
Ważnym elementem spotkania było wręczenie posiadającej swój certyfikat honorowej Finki Harcerskiej. Harcerze na taką finkę czekają 3 lata, przyjaciele i sympatycy Szczepu czasami i dłużej. Zaszczytu tego dostąpili m.in. burmistrz Henryk Zieliński i komendanta Hufca ZHP Kępno hm. Marcin Szajdak, do którego to hufca należy mikstacki szczep. – Wspierasz nas, bronisz – dziękował phm. Ciechanowski. – Marcin, wiesz, że u nas nie jest tak łatwą tę finkę dostać. Ale zasłużyłeś.
Nestor ostrzeszowskiego harcerstwa hm. Wacław Mucha-Kruczyński zwracając się do tureckich skautów wyznał, że ,,gdzieś tam daleko mit harcerstwa łączy Polskę z Turcją’’. Przypomniał, że kiedy w XIX wieku Polska była pod zaborami – Turcja była jedynym krajem, który nie uznał upadku państwa polskiego. Burmistrz Henryk Zieliński cieszył się, że uczestnicy zlotu mogli też poznać bogatą historię ,,królewskiej ziemi mikstackiej’’.
W niedzielę wszyscy wzięli udział we mszy św., której przewodniczył kapelan mikstackich harcerzy, ks. kan. Krzysztof Ordziniak. JUR
Dzień Myśli Braterskiej, obchodzony corocznie 22 lutego, to wyjątkowe święto, które łączy harcerzy, harcerki, skautów i skautki z całego świata. To czas wspólnego świętowania idei skautingu, którą tworzyli Olave Baden-Powell i jej mąż, Robert Baden-Powell, założyciele ruchu skautowego. Ich urodziny, 22 lutego, to symboliczna chwila, by przypomnieć sobie o wartościach, które stanowią fundament skautingu – przyjaźni, wspólnej służbie i dążeniu do lepszego świata.
[WIDEO]417[/WIDEO]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz