Dzisiaj (21 grudnia 2024 r.) zmarł wieloletni burmistrz Ostrzeszowa Stanisław Wabnic.
Stanisław Wabnic urodził się 9 listopada 1946 r. w Ostrzeszowie. Jest absolwentem miejscowego Liceum Ogólnokształcącego oraz Wydziału Metalurgicznego Politechniki Częstochowskiej.
Pracę zawodową rozpoczął w Fabryce Urządzeń Mechanicznych (FUM) w Ostrzeszowie na stanowisku technologa, a następnie został kierownikiem Wydziału Obróbki Cieplnej i Plastycznej. Od stycznia 1974 r. do marca 1975 r. pracował w PRBPM „Budomasz” Ostrzeszów jako główny specjalista ds. produkcji. Od kwietnia 1975 r. do maja 1979 r. był kierownikiem zespołu badawczego zajmującego się badaniem kruchego pękania stali w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. W latach 1977 - 1979 pracował nad pracą doktorską pt. „Wpływ obróbki cieplnej na przejściową temperaturę kruchości stali 15G2ANb”, którą obronił w czerwcu 1979 r. na Politechnice Gdańskiej. W latach 1979 - 1990 pracował w FUM Ostrzeszów na stanowisku głównego technologa. Od 1979 r. do 1991 r. uczył w Technikum Mechanicznym w Ostrzeszowie.
W maju 1990 r. został wybrany na Burmistrza Miasta i Gminy Ostrzeszów. Funkcję tę pełnił również w kolejnej kadencji (do października 1998 r.). Był to niełatwy czas odradzania się polskiej samorządności lokalnej. Pan Stanisław Wabnic tworzył zręby samorządności na poziomie lokalnym, organizując na nowo pracę Urzędu i doprowadzając – we współpracy z Radą Miejską - do wprowadzenia podstawowych aktów normatywnych. Na potrzeby samorządu dokonano komunalizacji mienia. Ważnym zadaniem była budowa wodociągów na terenach 19 wsi sołeckich, uzbrojenie źródeł wody i przeprowadzenie magistrali wodociągowej ze Szklarki Myślniewskiej do Ostrzeszowa. Jednocześnie w ramach komitetów społecznych realizowano telefonizację miasta i wsi. Wybudowano gazociąg średniego ciśnienia dla części miasta za obwodnicą. Wymieniono oświetlenie na energooszczędne.
Stanisław Wabnic był inicjatorem działań, które doprowadziły do powstania Urzędu Rejonowego i w dalszej konsekwencji (w 1999 r.) Powiatu Ostrzeszowskiego.
Największym wezwaniem trudnego okresu transformacji ustrojowej było przeciwdziałanie nieuniknionym społeczno-ekonomicznym zjawiskom jej towarzyszącym, w szczególności walka z bezrobociem. Po upadku największych zakładów pracy bezrobocie w Ostrzeszowie wynosiło 25%. Dla Burmistrza, Urzędu Miasta i Gminy oraz Rady Miejskiej nie lada wyzwaniem było stworzenie optymalnych warunków umożliwiających pozyskanie nowych inwestorów. Po wielu spotkaniach z potencjalnymi inwestorami, podczas których niebagatelną rolę odegrał Stanisław Wabnic, w 1998 r. bezrobocie spadło do poziomu 8,5%. Największą firmą na lokalnym rynku przez wiele kolejnych lat pozostawała Leoni Autokabel Polska, która w szczytowych momentach zatrudniała 2000 pracowników. Jednocześnie Burmistrz zorganizował we współpracy z Wojewódzkim i Rejonowym Urzędem Pracy roboty publiczne, w ramach których odnawiono rowy melioracyjne, wykonano remont basenu, prowadzono prace na innych obiektach gminnych. W pozyskanej za zaległości z tytułu należnego podatku od nieruchomości od likwidowanego FUM hali utworzono Ostrzeszowskie Centrum Przedsiębiorczości - Inkubator Przedsiębiorczości. Od likwidowanych Państwowych Gospodarstw Rolnych pozyskano 30 ha gruntów z tytułu zaległości w podatku od nieruchomości. Na tych terenach, po ich przekwalifikowaniu, utworzono Specjalną Strefę Ekonomiczną po obu stronach ul. Hetmańskiej w Rojowie.
Za kadencji Burmistrza Stanisława Wabnica dokonano remontu Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu i wybudowano Szkołę Podstawową w Siedlikowie. Bardzo ważnym projektem była też likwidacja Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i utworzenie wyspecjalizowanych podmiotów – spółek komunalnych. Od 1991 r., wraz z grupą entuzjastów biegów, Pan Stanisław Wabnic aktywnie uczestniczył w pracach organizacyjnych Crossów Ostrzeszowskich, dzięki czemu ta niezwykła impreza sportowa Ostrzeszowa pozostaje jedną z wizytówek Ostrzeszowa po dziś dzień.
W 1998 r. w wyborach III kadencji samorządu Pan Stanisław Wabnic został wybrany radnym, uzyskując największą liczbę głosów spośród zarejestrowanych kandydatów. W tym samym roku, w drodze konkursu, objął stanowisko dyrektora ostrzeszowskiego oddziału banku PKO. W 2002 r. mieszkańcy Ostrzeszowa, już drodze bezpośredniego wyboru, wybrali Pana Stanisława Wabnica ponownie na Burmistrza Miasta i Gminy Ostrzeszów, którą to funkcję piastował również w kolejnej kadencji – do 2010 r. Podczas tych dwóch kadencji doprowadził wraz z radnymi do wybudowania sal gimnastycznych przy szkołach podstawowych w Niedźwiedziu, Szklarce Przygodzickiej i Siedlikowie. Przeprowadzono też remonty generalne kąpieliska i stadionu OSiR, Ostrzeszowskiego Centrum Kultury z kinoteatrem „Piast” oraz Biblioteki Publicznej oraz ratusza. Wyremontowano oraz wybudowano wiele dróg i chodników. Z inicjatywy Pana Stanisława Wabnica utworzono stowarzyszenie Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania zajmujące się finansowaniem projektów wiejskich na terenie powiatu.
W 2006 r., dzięki stałym kontaktom z synem więźnia oflagu XXI-C Eyvindem Grundtem, w Ostrzeszowie gościł Premier Królestwa Norwegii i późniejszy Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg wraz z grupą obywateli Królestwa Norwegii emocjonalnie związanych z Ostrzeszowem. W dowód uznania wkładu w budowanie i umacnianie przyjaźni polsko-norweskiej Pan Stanisław Wabnic został odznaczony w 2009 r. Królewskim Norweskim Orderem Zasługi.
W celu sukcesywnej poprawy jakości wody za kadencji Pana Burmistrza Stanisława Wabnica wybudowano stacje uzdatniania wody w Szklarce i na ulicy Cichej w Ostrzeszowie. Wyremontowano znaczną część systemu kanalizacyjnego. W 2008 r. rozpoczęto największą inwestycję dwudziestolecia - budowę krytej pływalni w Ostrzeszowie, której otwarcie nastąpiło we wrześniu 2010 r.
W grudniu 2010 r., po zakończeniu kadencji, Pan Stanisław Wabnic przeszedł na emeryturę. W 2021 r. odznaczony został Medalem za Zasługi dla Miasta i Gminy Ostrzeszów. Zmarł 21 grudnia 2024 r.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz