Zamknij
REKLAMA

Szanujemy wodę! Rusza Deszczówka 4.0!

13.13, 01.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12.25, 02.12.2022
Skomentuj

Celem programu jest przeciwdziałanie skutkom suszy w wielkopolskich gminach i powiatach, spowodowanych coraz częstszymi problemami z brakiem wystarczającej ilości opadów, jak również wydłużaniem się okresów bez opadów w czasie wegetacji roślin.

Działania finansowane przez program „Deszczówka” przyczyniają się do wymiernych korzyści, zarówno przy nawadnianiu terenów zielonych wodą opadową, jak również poprzez odciążenie systemów kanalizacji deszczowej przy tzw. deszczach nawalnych, których efektem mogą być lokalne powodzie lub podtopienia. Sięgając po dotację, beneficjent niejako automatycznie potwierdza swą dbałośćo klimat i ochronę środowiska.

Do tej pory na realizację programu Zarząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył blisko 4 miliony złotych, wspierając realizację ponad 80 inwestycji w całym województwie. W tegorocznej edycji programu zwiększyliśmy do 120 tysięcy złotych wysokość możliwej do uzyskania dotacji, stanowiącej nawet do 80% sumy kosztów inwestycji. Zachęcam do udziału w czwartej edycji programu „Deszczówka” - mówi Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Już dziś powstała w ramach programu infrastruktura pozwala na zmagazynowanie rocznie ponad 20 tysięcy m3 wody deszczowej zebranej z dachów budynków użyteczności publicznej i nawodnienie blisko 500 tysięcy m2 terenów zielonych.

Podczas dotychczas zrealizowanych edycji programu pn. "Deszczówka" beneficjenci najczęściej umieszczali zbiorniki przy placówkach edukacyjnych - szkołach lub przedszkolach. Instalacje pozwalające na zbieranie wody deszczowej pojawiły się także przy bibliotekach, domach kultury, świetlicach wiejskich a nawet szpitalach – dodaje Szymon Wdowczyk, wicedyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW w Poznaniu.

Zgromadzona i zaoszczędzona w ten sposób woda służy m.in. do nawadniania szkolnych boisk sportowych oraz terenów zielonych wokół budynków.

Wnioskodawca, czyli jednostka samorządu terytorialnego (miasto, gmina lub powiat), może ubiegać się o dotację w wysokości do 120 tysięcy złotych na jedno zadanie. Każda z jednostek może w ramach naboru złożyć nawet dwa wnioski, obejmujące budowę systemów magazynowania (element konieczny) i rozprowadzania wody deszczowej, a tym samym uzyskać wsparcie w wysokości do 240 tysięcy złotych.

W celu uzyskania większej ilości informacji zapraszamy do kontaktu:

Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, telefon: 61 626 65 00, adres e-mail: [email protected]

strona internetowa: www.umww.pl/program-deszczowka

Nabór wniosków do programu pn. "Deszczówka" trwa do 28 lutego 2023 r. Wnioski można składać osobiście w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przy al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%