11 listopada w różnych zakątkach naszego kraju odbywały się uroczystości związane z 106. rocznicą odzyskanie Niepodległości przez Polskę w 1918 rok. Nie mogło ich także zabraknąć w Mikstacie.
[FOTORELACJA]1747[/FOTORELACJA]
To szczególny dzień zadumy i modlitewnej refleksji nad trudną i bolesną historią naszej Ojczyzny. To jeden z dni w roku, w którym uświadamiamy sobie, jak wielką cenę zapłacili nasi przodkowie byśmy mogli żyć w wolnej Polsce. Pokazuje nam znaczenie przeszłości, dla naszej teraźniejszości i przeszłości oraz uświadamia odpowiedzialność za „wspólne dobro- Ojczyznę”.
W tym dniu oczywiście nie mogło zabraknąć modlitwy w intencji naszej Ojczyzny. Przed rozpoczęciem Mszy św. O godz. 10:30 była sprawowana Msza Święta o pomyślność dla naszej Ojczyzny, za wszystkich poległych w jej obronie. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. Krzysztof Ordziniak, zaś współcelebransami byli ks. kan. Andrzej Grabański i ks. Paweł Brylak.
Przed rozpoczęciem Eucharystii zebrani w mikstackim kościele obejrzeli spektakl „Wolność” przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej. Złożyły się na niego scenki, wiersza, przypominające dążenia Polaków i najważniejsze wydarzenia na drodze do odzyskania niepodległości. Wystąpił także chór szkolny. Piękny i skłaniający do refleksji był ten spektakl ...
Homilię wygłosił ks. kan. Krzysztof Ordziniak, który zwrócił uwagę na znaczenie słowa wolność. Podkreślił, że cieszymy się wolnością, świętujemy rocznicę jej odzyskania, ale jednocześnie Narodowe Święto Niepodległości powinno nas skłonić do postawienia sobie pytania: Czy ja jestem wolnym człowiekiem? Celebrans zaakcentował, że czasami łatwiej jest walczyć o wolność niż żyć jako wolny człowiek, jako wolny naród. Wskazał, że nowym zniewoleniem jest odrzucenie prawa Boga i dążenie do decydowania o tym co jest dobre a co złe. Ks. kan. zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II podczas pielgrzymek do Ojczyzny wzywał nas do mądrego zagospodarowanie wolności i korzystania z niej zgodnie z przykazaniami Bożymi. Kaznodzieja przywołał słowa wypowiedziane przez św. już papieża Jana Pawła II na Błoniach w Krakowie 10 czerwca 1979 roku: „I dlatego – zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”. Kaznodzieja zaakcentował, że nikt nas z obowiązku troski o Ojczyznę nie może się zwolnić. Kończąc ks. kanonik zachęcał do modlitwy o mądrość dla nas wszystkich, a zwłaszcza za tych, którzy odpowiadają za przyszłość naszej Ojczyzny.
Po Mszy Świętej jej uczestnicy udali się przy dźwiękach orkiestry parafialnej na mikstacki Rynek pod pomnik Najświętszego Serca Jezusowego. Tu po wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz miasta i gminy p. Henryk Zieliński. Przypomniał w nim m.in. udział mieszkańców Mikstatu i okolic w walkach o niepodległość. Następnie głos zabrała p. poseł Katarzyna Sójka i przewodniczący Rady Powiatu p. Tomasz Maciejewski.
Po okolicznościowych wystąpieniach przybyłe delegacje m.in. władz miejskich i powiatowych, harcerzy, strażaków, samorządów mieszkańców Mikstatu, Komorowa, Mikstatu Pustkowie, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Razem”, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mikstackiej złożył kwiaty pod pomnikiem Najświętszego Serca Jezusowego. Wyprowadzenie sztandarów i odegranie „Roty” zakończyło oficjalną uroczystość. Potem był czas na tradycyjne rogaliki oraz kawę i herbatę.
Taki dzień jest okazją do kształtowania postawy patriotycznej. Wywieszone flagi narodowe, flagi miasta świadczą o naszej wdzięczności i pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny, są świadectwem naszej pamięci o ważnych wydarzeniach z historii naszego kraju.
M.S.
Ks. K.O.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu pulstygodnia.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz